5 padomi, kā cīnīties ar pigmentācijas plankumiem
Šajā ierakstā dalīšos ar 5 padomiem, kā cīnīties ar pigmentāciju un tās dažādajām izpausmēm, kā piemēram, melazmu vai hiperpigmentāciju.
Pirms ķeramies klāt šiem 5 padomiem, ir svarīgi saprast, ka pilnīgi ikviens, neatkarīgi no ādas toņa, var iegūt pigmentācijas plankumus un saskarties ar pigmentācijas problēmām. Gan ļoti tumšas ādas īpašnieki, gan bālas ādas īpašnieki cieš no pigmentācijas radītajām problēmām. Ādas toņa izlīdzināšana ir viens no galvenajiem priekšnosacījumiem, lai āda izskatītos veselīgāka un jauneklīgāka. Patiesībā, ja ādas tonis ir vienmērīgs, nereti nemaz nepamanām krunciņas un noslīdējušo ādu – sejas tonis izskatās harmonisks, tāpēc nepamanām citas detaļas. Ņemot šo vērā, kā cīnīties ar pigmentāciju?
Kā rodas pigmentācija?
Galvenais pigmentācijas rašanās iemesls ir saule. Saule nav bubulis, un mums visiem nav jādzīvo alā, tomēr ir svarīgi apzināties, kādas ir UV starojuma negatīvās puses, lai sevi pasargātu no potenciālām problēmsituācijām. Ja esi apņēmies risināt pigmentācijas problēmu un zini, ka tā galvenokārt rodas UV starojuma dēļ, būtu neprātīgi turpināt uzņemt UV starus tāpat kā līdz šim. Ja tev ir vienalga, ka UV staru ietekmes dēļ palielinās risks saslimt ar ādas vēzi, tad varbūt faktors, kas tev būs svarīgs, ir tavs izskats. Nepārproti, mazliet saules ir absolūti nepieciešams, lai mūsu ķermenis funkcionētu laimīgi. Tomēr ir svarīgi apzināties arī saules negatīvo pusi un pasargāt sevi tad, kad tas ir nepieciešams. Saules aizsargkrēma lietošana netraucē D vitamīna sintezēšanai – mēs varam būt pasargāti un iegūt sev nepieciešamo no saules.
80% gadījumu agrīnas novecošanas iemesls ir saules (UV starojuma) ietekme uz ādu.
Turklāt lielākā daļa posta jau ir izdarīta, līdz mēs sasniedzam 20 gadu vecumu. Bērnībā tik daudz uzturamies ārā, krietni vairāk nekā 30, 40 un 50 gados kopā.
Otrs iemesls, kāpēc rodas pigmentācijas problēmas, ir saistīts ar melazmu. Melasma ir ādas stāvoklis, kas izraisa tumšus, neregulārus plankumus uz ādas, īpaši uz sejas. Tas bieži sastopams sievietēm un ir saistīts ar hormonālām izmaiņām, piemēram, grūtniecības laikā vai lietojot hormonālos kontracepcijas līdzekļus.
Treškārt, pēciekaisuma hiperpigmentācija. Tā ir ādas stāvoklis, kurā pēc iekaisuma vai ādas traumas veidojas tumšāki ādas laukumi. Šī pigmentācija rodas, kad iekaisuma procesā aktivizētās ādas šūnas sāk ražot vairāk melanīna (pigmenta, kas piešķir ādai krāsu). Tas var notikt pēc dažādām ādas problēmām, piemēram, pūtītēm, ekzēmas, ādas infekcijām, traumām vai dermatoloģiskām procedūrām.
Šie trīs ir galvenie pigmentācijas cēloņi, no tiem vispopulārākais, protams, ir saules jeb UV izraisītais bojājums.
Padoms #1 – izproti pigmentācijas cēloni
Pirmais padoms ir cieši saistīts ar pigmentācijas cēloni – jāsaprot, kas ir par iemeslu tavai pigmentācijas problēmai, savādāk būs grūtāk to novērst turpmāk.
Pirms mēs ķeramies klāt aktīvo sastāvdaļu aprakstam, kas palīdz cīnīties ar pigmentāciju, padomā – kas ir tavas pigmentācijas cēlonis? Vai tie ir sen iegūti saules plankumi? Vai varbūt tās ir paliekas pēc aknes, ekzēmas, psoriāzes vai citas ādas saslimšanas? Bet varbūt tā ir melasma un medikamenti, ko lieto? Varbūt tā ir Adisona slimība? Par to bieži nav dzirdēts, bet pastāstīšu zināšanai. Adisona slimība ir reta endokrīnās sistēmas slimība, kurai raksturīgs nepietiekams virsnieru garozas hormonu (kortizola un aldosterona) daudzums. Šīs hormonālās izmaiņas izraisa paaugstinātu adrenokortikotropā hormona (ACTH) līmeni, kas var stimulēt melanīna (pigmenta) ražošanu ādā. Tādējādi pacientiem ar Adisona slimību bieži vien parādās tumšāki ādas laukumi, īpaši tādās vietās kā rētas vai ādas krokās, plaukstu un pēdu virspusē, smaganās un mutes gļotādā, ekspozīcijas vietās, piemēram, uz sejas, kakla un rokām.
Ja pašam neizdodas izprast savas pigmentācijas iemeslu, noteikti dodies pie dermatologa, kurš tev palīdzēs izprast pigmentācijas iemeslus. Kad cēlonis skaidrs, zini, no kā izvairīties.
Padoms #2 – pasargā ādu no kaitīgā UV starojuma
Varbūt izklausos jau kā veca plate, atkārtojot informāciju par ādas pasargāšanu no kaitīgā UV starojuma, bet tik tiešām nav jēga ieguldīt laiku un līdzekļus pigmentācijas seku novēršanā, ja nepasargājam paši sevi no vadošā bojājumu izraisītāja.
Ne visi SPF ir vienlīdz labi. Ir svarīgi izvēlēties plaša spektra SPF. Tas nozīmē līdzekli, kas pasargā gan pret UVB, gan UVA stariem. Šiem stariem ir atšķirīga iedarbība, tāpēc ir būtiski, ka līdzeklis, ko izmantojam ikdienā, ir formulēts tā, lai pasargātu ādu no abiem staru veidiem. Vienkāršoti, UVA ir atbildīgi par ādas novecošanu, bet UVB - par apdegšanu un ādas vēzi. Iesaku izlasīt rakstu, kurā padziļināti stāstu par saules stariem un saules aizsarglīdzekļiem.
Minerālais vai ķīmiskais saules aizsargkrēms – kuru izvēlēties?
Sāksim ar to, ka jebkurš aizsargkrēms, ko tev patīk uzklāt un vēlies lietot ikdienā, ir vispiemērotākais tev. Tomēr aizsargkrēmu ir tik daudz un, ja nepārzini to atšķirības, ir grūti izvēlēties sev piemērotāko, tāpēc īsi aprakstīšu, ar ko atšķiras saules aizsargkrēmi.
Minerālais saules aizsargkrēms tiek gatavots no cinka oksīda vai titāna dioksīda bāzes. Zinātnieki ik pa laikam maina kategoriju iedalījumus, minerālos saules aizsargkrēmus pārsaucot par neorganiskajiem, bet ķīmiskos par organiskajiem aizsargkrēmiem. Liela loma tam visam nav, jo princips ir nemainīgs – minerālie ir tādi, kuri gatavoti uz šo divu metālu bāzes, ķīmiskie – gatavoti uz avobenzona, oktisalāta, oktinoksāta, homosalāta, oktokrīlena un oksibenzona bāzes.
Minerālie saules aizsargkrēmi tiek uzskatīti par piemērotiem ikvienam - gan zīdainim, gan pieaugušajam, gan cilvēkiem ar izteikti jutīgu ādu, jo to sastāvā esošais cinka dioksīds nomierina ādu.
Vai zināji, ka cinka dioksīdu (uz kā bāzes gatavoti minerālie saules aizsargkrēmi) izmanto zīdaiņu krēmos, jo tas nomierina ādu un kairinājumu?
Tieši tik doršs tas ir. Problēma, kas daudziem liek izvairīties no minerālajiem saules aizsarglīdzekļiem ir tā, ka tie ir balti. Cinka oksīds ir balts kā pasta un tāpēc arī saules krēms ir ar baltu toni, kas daudzus neiepriecina. Tieši tāpēc bieži vien ražotāji pievieno toni, lai maskētu balto krāsu un krēms izskatītos nemanāmāks uz ādas.
Arī savam saules aizsargkrēmam esam darījuši tāpat. Mūsu saules aizsargkrēms ir veidots uz cinka dioksīda bāzes (labākā līdz šim pieejama izejviela) un papildināts ar gaišu toni, lai neatstātu uz ādas nesimpātisku, bālu nokrāsu. Turklāt, šādā veidā, tas palīdz arī izlīdzināt ādas toni, veidojot harmonisku kopskatu.
Tā kā ķīmisko saules aizsargkrēmu sastāvā nav nedz titāna dioksīda, nedz cinka oksīda, tos ir iespējams radīt pavisam plānus, neredzamus uz ādas. Tam ir vairākas kosmētiskas priekšrocības, bet, atkarībā no formulējuma, tie var kairināt jutīgu cilvēku ādu.
Kādreiz zinātniskajās aprindās valdīja uzskats, ka minerālie saules aizsargrēmi atstaro atpakaļ UV starus, neļaujot tiem iekļūt ādā, bet ķīmiskie aizsargkrēmi šos starus uzsūc un pārvērš siltumā. Tomēr pēdējos gados arvien vairāk pētījumi pierāda, ka tā nav – abi krēmi strādā vienādi, pārvēršot UV starus siltumā. Ja ir interese, var palasīt šo pētījumu.
Minerālo un ķīmisko saules aizsarglīdzekļu salīdzinājums
Minerālie saules aizsargkrēmi (fiziskie saules aizsargkrēmi)
Darbības princips:
- Minerālie saules aizsargkrēmi izmanto aktīvās vielas, piemēram, cinka oksīdu un titāna dioksīdu.
- Šīs vielas veido aizsargbarjeru uz ādas virsmas, kas fiziski atstaro un izkliedē UV starus.
- Tās darbojas uzreiz pēc uzklāšanas un aizsargā pret gan UVA, gan UVB stariem.
Priekšrocības:
- Mazāks ādas kairinājuma risks, jo minerālie filtri ir maigi un bieži vien piemēroti jutīgai ādai.
- Darbojas uzreiz pēc uzklāšanas.
- Stabilākas un mazāk iespējams, ka tās sadalīsies saules staru ietekmē.
Trūkumi:
- Var atstāt baltu vai pelēcīgu nospiedumu uz ādas, īpaši uz tumšākas ādas.
- Bieži vien ir biezāki un smagāki nekā ķīmiskie saules aizsargkrēmi.
Ķīmiskie saules aizsargkrēmi (organiskie saules aizsargkrēmi)
Darbības princips:
- Ķīmiskie saules aizsargkrēmi izmanto organiskās ķīmiskās vielas, piemēram, avobenzonu, oksibenzonu, oktokrilēnu, oktinoksātu utt.
- Šīs vielas absorbē UV starus un pārveido tos siltumā, kas pēc tam tiek izkliedēts no ādas.
- Lai nodrošinātu pilnīgu aizsardzību pret UVA un UVB stariem, bieži tiek izmantotas vairākas ķīmiskās sastāvdaļas kombinācijā.
Priekšrocības:
- Plānāka un vieglāka tekstūra, kas viegli iesūcas ādā un neatstāj baltu nospiedumu.
- Bieži vien ir kosmētiski pievilcīgāki, jo tie ir viegli sajaucami ar citiem ādas kopšanas un kosmētikas produktiem.
Trūkumi:
- Var izraisīt ādas kairinājumu vai alerģiskas reakcijas, īpaši jutīgai ādai.
- Lai sāktu darboties, nepieciešams uzklāt vismaz 15-30 minūtes pirms saules iedarbības.
- Dažas ķīmiskās vielas var sadalīties un zaudēt efektivitāti UV staru ietekmē, ja netiek pareizi formulētas.
Minerālo un ķīmisko saules aizsargkrēmu galvenās atšķirības
Darbības mehānisms:
- Minerālie saules aizsargkrēmi: Atstaro un izkliedē UV starus.
- Ķīmiskie saules aizsargkrēmi: Absorbē UV starus un pārveido tos siltumā.
Sastāvdaļas:
- Minerālie saules aizsargkrēmi: Cinka oksīds, titāna dioksīds.
- Ķīmiskie saules aizsargkrēmi: Avobenzons, oksibenzons, oktokrilēns, oktinoksāts utt.
Uzklāšanas laiks:
- Minerālie saules aizsargkrēmi: Darbojas uzreiz pēc uzklāšanas.
- Ķīmiskie saules aizsargkrēmi: Nepieciešams laiks, lai sāktu darboties (15-30 minūtes).
Ādas reakcijas:
- Minerālie saules aizsargkrēmi: Parasti mazāk kairinoši, piemēroti jutīgai ādai.
- Ķīmiskie saules aizsargkrēmi: Var izraisīt kairinājumu vai alerģijas jutīgai ādai.
Padoms #3 – ļauj brūcēm sadzīt, lai neveidotos pigmentācijas plankumi
Ja tev uz ādas ir kāds aktīvs iekaisums, pinnes, akne, psoriāzes vai ekzēmas plankumi, nekādā gadījumā tos nevajag “aiztikt” jebkšu knibināt, spaidīt un vēl vairāk kairināt. Jau minēju, ka pigmentācijas plankumus iespējas iegūt arī pēc iekaisuma jeb kairinājuma. Aiztiekot brūces un problēmvietas, tās tiek kairinātas. Tuklāt, ja uz ādas ir aktīva akne un atrodies saulē bez aizsardzības, izveidosies pigments, kas ādā uzkavēsies ilgāku laiku. Gan jau esi manījis, ka pušums vai rētiņa “iesauļojas” un no tā ir grūti tikt vaļā pavisam. Tieši tāpēc negribam, lai kas tāds notiek ar seju. Patiesībā, ja vēlies brūces un rētas īpaši pasargāt no saules, izmanto gēla plāksterus, kas nodrošinās papildu aizsardzību.
Padoms #4 – izmanto produktus, kam ir balinošas īpašības
Lieto kosmētikas līdzekļus un ādas kopšanas produktus, kuru sastāvā ir izejvielas ar balinošu iedarbību. Piemēram, pareizas koncentrācijas un aktīvās vielas C vitamīna serums/krēms, ir zinātniski pierādīta kā sastāvdaļa, kas spēj “balināt” ādu jebšu novērst pigmentācijas problēmas. Svarīgi, ka šis C vitamīna produkts ir 10-20% koncentrācijā. Ja koncentrācija uz iepakojuma netiek minēta, drošāk pieņemt, ka tā nav gana augsta un izvēlēties produktu, kuram tā ir norādīta. Iesaku izlasīt rakstu par C vitamīnu, lai saprastu, ar ko tie atšķirās un kam jāpievērš uzmanība to izvēloties.
Padoms #5 – izmanto skābju pīlingus
Tāpat vērtīgas aktīvās vielas ir arbutīns un glikoliskābe. Arī šīm vielām piemīt ādu balinošas spējas, kas īpaši noder, cenšoties atbrīvoties no pigmentācijas problēmām. Tie var palīdzēt mazināt esošos pigmentācijas plankumus un novērst to veidošanos. No mūsu produktu klāsta atbilstošs būs AHA/PHA skābju pīlings 5% koncentrācijā, kura sastāvā ir gan glikolskābe, gan pienskābe, gan laktobioniskā skābe. Lietotjot šādu skābju kombināciju ilgtermiņā varēs novērot pozitīvas izmaiņas ādā ne tikai pigmentācijas problēmu risināšanā.
Galvenie secinājumi par pigmentācijas novēršanu
- Pigmentācija skar visus ādas toņus: Ikviens, neatkarīgi no ādas toņa, var saskarties ar pigmentācijas problēmām, piemēram, melazmu vai hiperpigmentāciju.[1]
- Galvenais cēlonis - UV starojums: Saules UV starojums ir galvenais pigmentācijas cēlonis. Lai novērstu un kontrolētu pigmentāciju, būtiski ir pasargāt ādu no kaitīgā UV starojuma, izmantojot plaša spektra saules aizsargkrēmus.[1]
- Hormonu izmaiņas un iekaisumi kā cēloņi: Melasma, kas bieži rodas hormonālo izmaiņu dēļ, un pēciekaisuma hiperpigmentācija, kas rodas pēc ādas iekaisuma vai traumas, ir būtiski pigmentācijas veidošanās iemesli.
- Pigmentācijas cēloņa izpratne: Lai efektīvi cīnītos ar pigmentāciju, svarīgi saprast tās cēloni, vai tā ir saules ietekme, iekaisuma sekas, hormonālas izmaiņas vai citi faktori. Vajadzības gadījumā konsultēties ar dermatologu.[2]
- Aktīvu iekaisumu neitralizēšana: Lai novērstu pigmentācijas plankumu veidošanos, aktīvus iekaisumus un brūces nevajadzētu aiztikt vai kairināt. Ieteicams izmantot gēla plāksterus papildu aizsardzībai pret sauli.
- Balinošie kosmētikas līdzekļi: Izmanto kosmētikas produktus ar balinošām īpašībām, piemēram, pareizas koncentrācijas C vitamīna serumus vai krēmus, kas palīdzēs mazināt pigmentācijas problēmas.[3]
- Skābju pīlingi kā risinājums: Skābju pīlingi ar aktīvām vielām, kā arbutīns un glikolskābe, var palīdzēt mazināt esošos pigmentācijas plankumus un novērst to veidošanos, uzlabojot ādas stāvokli ilgtermiņā.[4]