Sausas sejas ādas kopšana
Ja tev ir sausa sejas āda un meklē pareizos veidus, kā mitrināt un atjaunot ādu, esi nonācis pareizā vietā, jo šajā bloga ierakstā izsklāstīšu veidus, kā pareizi kopt sejas sausu sejas ādu.
Āda ir lielākais orgāns mūsu ķermenī un sausa āda, savukārt, ir stāvoklis, kuru visbiežāk cilvēki piedēvē savai ādai. Tomēr pirms tik konkrēti pasludinām, ka āda ir sausa, ir svarīgi saprast vai tā tiešām ir sausa, vai varbūt tomēr tai ir kairināta barjera vai tā ir dehidrēta?
Sausa vai tomēr dehidrēta āda?
Bieži vien šos abus terminus lietojam kā sinonīmus, lai gan patiesībā tie katrs apzīmē citu ādas stāvokli. Lūk, kā visvieglāk tos atšķirt.
Kas ir sausa āda?
Sausa āda norāda uz stāvokli, kad ādai trūkst lipīdu (tauku) slānis, kas nodrošina ādai mitrumu un elastību. Tas var notikt vides faktoru ietekmē, piemēram, zema mitruma līmeņa vai aukstu laikapstākļu dēļ. Kā arī bieži lietojot ķīmiskos pīlingus. Āda kļūst sausāka arī novecojot, jo samazinās estrogēna līmenis menopauzes laikā. Sausa āda bieži izpaužas ar simptomiem kā raupjums, savilkta sajūta, plaisas un, iespējams, nieze.
Kas ir dehidrēta āda?
Dehidrēta āda, no otras puses, norāda uz stāvokli, kad ādai trūkst ūdens. Ūdens ir būtisks ādas hidratācijai, un dehidrācija var rasties gan ārēju faktoru, piemēram, pārāk biežas karstas vannas vai saulainu laikapstākļu ietekmē, gan iekšēju faktoru dēļ, piemēram, nepietiekama ūdens patēriņa vai noteiktu medicīnisko saslimšanu rezultātā. Dehidrēta āda var izpausties ar simptomiem kā nespodra, sausa, plāna āda un elastības trūkums, kā arī grumbu parādīšanās.
Tātad galvenā atšķirība starp sausu un dehidrētu ādu ir tāda, ka sausai ādai trūkst tauku slāņa, kas nodrošina ādu ar mitrumu un barjerfunkciju, bet dehidrētai ādai trūkst ūdens, kas ir nepieciešams normālai ādas hidratācijai.
Abu stāvokļu ārstēšana prasa atšķirīgu pieeju, tāpēc svarīgi ir atpazīt un saprast šo divu problēmu atšķirības.
Kā saprast vai tava āda ir sausa vai dehidrēta?
Ļoti vienkāršoti - sausa āda nesaražo pietiekami daudz sebuma (dabīgās eļļas), tāpēc tā var šķist velkoša, niezoša vai raupja. Ādā viegli parādās plaisiņas. Patiesībā, sausa āda grūti uzsūc dažādus produktus, ir sajūta, ka produkts paliek jeb “sēž” ādas virspusē, neiesūcas dziļāk.
Parasti ir mazāk redzamu poru, ādas tonis reizēm ir pelecīgs, nespodrs, āda var šķist raupja, iespējams novērot arī ādas plēksnes.
Ja pēc ādas nomazgāšanas tava āda uzreiz jūtās savilkta, stingra, cieša – tā visdrīzāk ir sausa. Pēc 1-2 stundām, āda izskatīsies nespodra un jutīsies nedaudz raupja.
Dehidrēta āda nav ādas tips, tas ir ādas stāvoklis un tas var piemist jebkura cita ādas tipa pārstāvjiem. Var būt gan taukaina dehidrēta āda, gan jutīga dehidrēta āda utt.
Kā mājas apstākļos pārbaudīt vai āda ir sausa vai dehidrēta?
Ar diviem pirkstiem viegli saspied ādu uz vaiga vai plaukstas. Ja āda ātri izlīdzinās (apmēram 3 sekunžu laikā), tai, visticamāk, ir pietiekams mitrums (ūdens), bet āda ir sausa (pietrūkst eļļa). Ja pēc saspiešanas redzamas smalkas līnijas, iespējams, āda ir dehidrēta jeb tai trūkst mitruma / ūdens.
Šis, protams, nav 100% efektīvs tests, bet ziņkārības apmierināšanai mājas apstākļos to var veikt. Ja tomēr neesi droša par savu ādas stāvokli, vienmēr ir vērts apmeklēt dermatologu un noskaidrot savas ādas īpašības un vajadzības.
Ādas barjeras veselība – kā rūpēties par sausu ādu ar bojātu ādas barjeru
Āda sastāv no trīs pamatslāņiem (vienkāršojot) – epiderma jeb virsējā kārta, derma jeb vidējā kārta un zemāda jeb tauku slānītis. Epidermā (virsējā slānī) arī ir vairāki apakšslāņi un tie katrs ar kaut ko atšķirās. Pašu augšējo kārtu epidermā sauc par raga slāni (stratum corneum). Šajā slānī atrodas šūnas, ko sauc par keratinocītiem un tās sasaista lipīdi. Šajā lipīdu slāni atrodās holesterīns, taukskābes un keramīdi. Par keramīdu nozīmi ādas mitrināšanā jau esam runājuši iepriekš, bet, ja vēlies padziļinātāk izprast to lomu, drīzumā publicēšu bloga ierakstu par šo tēmu.
Ja tava ādas barjera ir nevesela jeb nefunkcionē pareizi, varēsi novērot kairinājumu, apsārtumu. Āda būs “atvērtāka” un līdz ar to arī uzņems nevēlamo “agresoru” jeb ārējo kairinātāju ietekmi. Ar agresoriem jeb ārējiem kairinātājiem jāsaprot piesārņojums, toksīni, patogēni, spēcīgas aktīvās vielas, kuras negribam ielaist dziļi ādā. Šo visu faktoru ietekmē āda nebūs spējīga sevi pasargāt, jo tās barjera nav spēcīga un nefunkcionē atbilstoši.
Kāpēc veidojas kairināta ādas barjera?
Nozīmīgs faktors ir stress, lai cik neticami tas varētu šķist. Tas ir tāpēc, ka stresa laikā kortizola (stresa hormons) līmeņi ir ārpus normas un tas manifestējas uz ādas. Jāņem vērā arī ģenētiskie faktori, runājot par ādas barjeras veselību. Šī ir gara un sarežģīta tēma, kuru, iespējams, apskatīsim kādā citā ierakstā. Treškārt, citas blakus saslimšanas var ietekmēt ādas barjeras veslību, piemēram, cukura diabēts. Šie visi trīs ir iekšķīgie faktori, kuru ietekmē ādas barjeras aizsargfunkcija tiek traucēta, tomēr ir gana daudz ārējo faktoru, kas spēj radīt kairinājumu.
- Ekstrēmi laikapstākļi, it īpaši krasas laikapstākļu svārstības.[1]
- Alerģijas – dažās no populārākajām ir ziedputekšņi, smaržvielas
- Neatbilstoša pH līmeņa ziepes, it īpaši tādas, kas ir izteikti bāziskas, ar augstu pH līmeni, tātad virs 8.[2]
- Pārmērīga pīlingu jeb eksfoliantu lietošana – lai gan pareizs pīligs ādai ir vēlams, pārmērīgs pīlings ādu kairinās un izjauks tās barjeru.[3]
- Ārišķīgi lietojamie steroīdi.
Īpaši šeit gribu izcelt pH līmeni, ko arī minu augstāk vienā no punktiem. Man šķiet, šis ir svarīgs punkts, jo nereti cilvēki nezina, kāds ir pareizs ādas pH līmenis. Dzirdam un redzam dažādus ciparus uz produktu iepakojumiem, bet kurš no tiem ir labs un kurš nē, to visdrīzāk nezinām.
Patiesībā mūsu ādas vide jeb pH līmenis ir viegli sārmains. Mūsu ādai ir nepieciešama šī maigi sārmainā (skābā) vide, jo tā palīdz mūsu ādai uzveikt dažādus vīrusus, baktērijas, sēnītes, infekcijas. Attiecīgi, lietojot nepiemērotus ādas mazgāšanas līdzekļus, mēs likvidējam šo nedaudz sārmaino vidi un izjaucam ādas līdzsvaru, nodarot lielāku kaitējumu nekā labumu. Tieši tāpēc maigs sejas mazgāšanas līdzeklis, kura sastāvā nav pārlieku spēcīgas ziepes (SLS), ir vispiemērotākais ikdienas lietošanai. Mūsu radītais sejas mazgāšanas pieniņš ir tieši tāds, tā sastāvā nav šo spēcīgo ziepju un tā pH līmenis ir apmēram 5, kas ir vispiemērotākais mūsu ādai.
Ņemot vērā visus šos faktorus, visbiežākais iemesls ādas barjeras problēmām ir cilvēku pašu izraisīts – tās ir nepareizas rūpes par savu ādu, visdrīzāk lietojot pārlieku daudz neatbilstošas koncentrācijas un pH līmeņu produktu.
Tieši tāpēc vienkārša, bet efektīva rutīna ir tā, kas var ne tikai palīdzēt ādai atgriezties normālā stāvoklī, bet pareizi un specifiski risināt problēmas, piemēram, pigmentāciju vai kolagēna stimulēšanu.
Šo visu izprast nav viegli, bet vēl grūtāk ir meklēt produktus, kas atbilst visām prasībām, ir pareizās koncentrācijās un pH līmeņos. Tāpēc arī radījām Zuperskin, lai aiztaupītu šīs galvassāpes un ieekonomētu laiku. Mūsu 7 produktu sejas ādas kopšanas komplekts ir pārdomāts, ņemot vērā aktīvo sastāvdaļu efektivitāti pētījumos, tā sastāvā nav nedz mikroplastmasas, nedz silikonu, nedz parabēnu, nedz sulfātu. Īsāk sakot, tas ir izveidots tā, lai nekas vairāk nebūtu nepieciešams un āda būtu pateicīga. Tā ir absolūti pilnvērtīga, minimāla ādas kopšanas rutīna. Iesakām iegādāties paraudziņu komplektu un izmēģināt pilnvērtīgu un sabalansētu sejas kopšanas rutīnu.
Kā pareizi rūpēties par ādas barjeru un kā to atjaunot?
Pats svarīgākais ir vienkāršot savu sejas ādas kopšanas rutīnu.
Daudzi no mums ir saklausījušies, ka nepieciešami dažādi serumi, pīlingi, krēmi un vēl šis tas. Izdari sev un savai ādai pakalpojumu – atsakies no visiem liekajiem produktiem un pieturies pie ļoti vienkāršas un minimālas ādas kopšanas rutīnas. It īpaši tad, kad centies atjaunot savu sejas ādas barjeru.
Vislabākais ietekums, kā vienkāršot savu sejas ādas kopšanas rutīnu, ir izvēlēties vienu problēmu, kuru vēlies risināt ar kopjošajiem līdzekļiem. Nevis risini visu - pigmentāciju, rozāciju, kolagēna sintēzi, akni, utt., bet vienu no šīm. Laika gaitā varēsi rutīnu papildināt ar citiem produktiem un izmantot tos pamīšus - vienu vakaru vienu, citu vakaru citu. Šādā veidā tu dosi ādai iespēju atjaunoties, bet tai pat laikā risināsi / novērsīsi problēmu.
Kādus produktus izvēlēties, lai atjaunotu un pasargātu ādas barjeru?
Maigi attīroši līdzekļi
Labāk izvēlēties krēmveida, pieniņveida attīrošu līdzekli, nevis putojošu. Nereti putojošie attīrošie līdzekļi ir veidoti izmantojot spēcīgas ziepes, kas ādu vēl vairāk sausinās. Pievērs uzmanību tam, lai attīrošā līdzekļa sastāvā būtu mitrinošas, maigas sastāvdaļas, piemēram, glicerīns, keramīdi, eļļas, un tā pH līmenim būtu jābūt ap 5 - tas ir mūsu ādas dabīgais pH līmenis. Mūsu radītais maigais sejas mazgāšanas pieniņš ir tieši tāds – ar pH 5 un maigām, attīrošām vielām + glicerīnu.
Pīlingi ķīmiskai eksfoliācijai
Nav noslēpums, ka, lietojot skābes, varam redzēt daudz pozitīvu efektu savā āda. Galvenokārt, tās palīdz stimulēt kolagēna ražošanu (kas ir nepieciešams, ja gribam, ka āda izskatās jauneklīgāka) un kliedē pigmentāciju. Tomēr ir absolūti neprātīgi lietot jebkādas aktīvas skābes, kad ādas barjera jau tā ir traumēta un cenšas stiprināties. Posmā, kad ādas barjera nav vesela, izvairies no skābēm, piemēram, glikolskābes, pienskābes, salicilskābes, mandeļskābes utt. Taču tad, kad āda ir atveseļojusies, maigas skābes iekļaušana sejas kopšanas rutīnā ir ļoti vērtīga, augstāk minēto ieguvumu dēļ. Ja girbi uzzināt vairāk par skābēm un to pielietojumu, iesaku izlasīt šo bloga ierakstu. Zināšanai, mūsu izveidotais 5% AHA/PHA serums ir tieši optimālajā efektivitātes un panesamības līmenī, lai no tā varētu redzēt efektu, bet tas būtu mazāk kairinošs un to varētu izmantot arī jutīgākas ādas īpašnieki. Tas tāpēc, ka sastāvā ir arī laktobioniskā skābe, kas ir PHA skābe – maigāka, saudzīgāka. Izmanto to pāris reizes nedēļā, nevis katru vakaru. Panesamība jātrenē pakāpeniski, nevar izmantot visu un uzreiz.
Mitrinoši un okluzīvi produkti
Protams, ādai ir nepieciešama mitrināšana, it īpaši, ja tā ir sausa un kairināta. Mitrināšana un ūdens spēja palikt ādā ir būtiska, lai atjaunotu ādas barjeru. Tāpēc mans ieteikums ir izmantot mitrinātāju, kura sastāvā ir glicerīns (nevis hialiuronskābe), kas lieliski piesaista un palīdz noturēt mitrumu. Par to, kāpēc hialuronskābe nav vēlama, varēsi drīzumā izlasīt ierakstā par hialuronaskābes patieso lomu ādas kopšanā.
Pēc mitrinoša krēma uzklāšanas ļoti svarīgi ir izmantot okluzīvu līdzekli, kas neļaus mitrumam (ūdenim) izgarot no ādas jeb samazinās transepidermālo ūdens zudumu. Lieliski šo funkciju izpildīs vazelīns. Jā, tieši tā, bieza, ķepīga smēre, ko jāuzklāj pāri visai sejai. Tas lieliski ierobežos mitruma izkļūšanu no ādas un palīdzēs atjaunot ādas barjeru. Vazelīna vietā var izmantot arī lanolīnu saturošus produktus, piemēram, krūšgalu ziedes, kas dziedē sasprēgājušus krūšu galus. Lielsiki noder arī 100% lanolīns, piemēram, šis produkts no Medela.
Tāpat jāpievērš uzmanība tam, lai mitrinošā krēma sastāvā būtu keramīdi. Mūsu nakts sejas krēmā tie ir pievienoti, bet bieži tos ir grūti atrast par kaut cik saprātīgu cenu, jo keramīdi ir ļoti, ļoti dārga izejviela, tāpēc arī to saturošie produkti nav lēti. Tomēr, ja atceries, augstāk minēju, ka keramīdi ir vieni no elemntiem, kas atrodas mūsu epidermas raga slānī un tie ir saistviela, kas satur kopā mūsu šūnas. Protams, ka tie ir nepieciešami veselīgas ādas uzturēšanai, tāpēc silti iesaku izmantot mitrinošu krēmu, kura sastāvā tie ir.[4]
Kopsavilkums un padomi sausas sejas ādas kopšanai
Ņemot vērā visu iepriekš lasīto, varam secināt, ka rūpes par sausu ādu nereti nozīmē arī rūpes par kairinātu ādas barjeru. Lūk daži secinājumi jeb tēzes, kuras vērts paturēt prātā, domājot par savas sejas ādas kopšanas rutīnas pilnveidošanu.
- Sausa un dehidrēta āda ir divas atšķirīgas lietas – sausa āda ir ādas tips, tas nozīmē, ka ādai trūkst lipīdu jeb tauku. Dehidrēta āda ir ādas stāvoklis nevis tips, kas nozīmē, ka ādai trūkst ūdens. Tāpat, kā remdējot slāpes, mēs nedzersim eļļu, bet ūdeni, tieši tāpat arī nedarīsim mitrinot dehidrētu ādu.
- Iespējams, tava ādas barjera nav vesela – ja izjūti niezi, dedzinošu sajūtu, parādās raupjums, apsārtums, mikro plaisas – zini, tava ādas barjera ir novājināta un ir nepieciešams to atjaunot, lai āda spēj būt un izksatīties veselāka.
- Vienkāršojot ādas kopšanas rutīnu, var efektīvi risināt ādas problēmas – atsakoties no liekajiem produktiem un koncentrējoties uz vienkāršu, bet efektīvu kopšanu, var atjaunot un uzturēt ādas barjeru veselīgu.
- Izvēlies pareizos produktus, lai atjaunotu un pasargātu ādas barjeru – maigi attīrošie līdzekļi, pīlings un eksfoliācija ar mēru, kā arī mitrināšana un okluzīvi līdzekļi ir svarīgi elementi ādas kopšanas rutīnā.