Kas ir rozācija un kā ar to cīnīties?

Sārtie vaidziņi ne vienmēr ir tik patīkami, kā varētu šķist. Ja arī tev ir rozācija, uzzini, kā pareizāk rūpēties par savu ādu un kā to "nesadusmot".
Zuperskin favicon Autors: Zuperskin
Kas ir rozācija un kā ar to cīnīties?

Tie, kas ikdienā necīnās ar rozāciju, mēdz to saukt par dabīgo vaigu sārtumu. Tie, kas ar to saskarās, pavisam noteikt nav šāda apzīmējuma liekākie fani. Lai gan teorijā rozīgi vaidziņi izklausās tik mīlīgi, pajautā ikvienam, kuram ir rozācija, vai, viņaprāt, tā ir mīlīga. Lieku galvu ķīlā, ka atbilde nebūs pozitīva.

Arī es ļoti labi saprotu, ko tas nozīmē. Mana rozācija nav tik agresīva kā tā ir citiem, tomēr ļoti labi pazīstu sarkano seju pēc jebkādas, pat vismazākās fiziskās aktivitātes vai asāka ēdiena baudīšanas.

Tāpēc ir svarīgi saprast, kā palīdzēt rozācijas skartai ādai un kādi sejas kopšanas produkti var to vēl vairāk "sadusmot".

Kas ir rozācija?

Rozācija ir hroniska ādas slimība, kas visbiežāk ietekmē sejas ādu. To raksturo apsārtums, redzami asinsvadi, un dažkārt arī izsitumi, kas var līdzināties pūtītēm. Tai raksturīgs iekaisums, kas izpaužas periodiski. Protams, visvairāk tā ietekmē ādas vizuālo izskatu, tomēr atsevišķos gadījumos tā var izraisīt arī nopietnas veselības problēmas. Rozāciju mēdz dēvēt arī par kuperozu ādu, nereti to var redzēt arī uz produktu iepakojumiem.[1]

Bieži rozācija izpaužas kā apsārtums, piemēram, pēc karstas dušas, nelielām fiziskām aktivitātēm, asiem ēdieniem, stresa laikā. Tipiski ir arī novērojami plīsuši asinsvadi, tie var būt pa vienam, vai grupveidīgi. Laika gaitā tie kļūst izteiktāki. Tāpat ir novērojamas arī pūtītes, izsitumi, bet te gan nevajadzētu tās jaukt ar akni. Visvairāk tās redzamas uz deguna un vaigiem. Tas, ko mēs nevaram novērot ar rozāciju ir melnās pinnes. Tās ir tipiski novērojamas aknes gadījumā.[2]

Kam visbiežāk ir novērojama rozācija?

Īsā atbilde – sievietēm. It īpaši vecumā no 30 līdz 50 gadiem. Otra kategorija ir cilvēki ar gaišu ādu. Arī tumšādainiem cilvēkiem ir rozācija, bet to ir daudz grūtāk pamanīt, jo melanīns to maskē. Uz gaišas ādas šādas krāsu nepilnības pamanām daudz vieglāk.

Kas veicina rozācijas rašanos?

Patiesībā, nav līdz galam skaidrs, kas tieši veicina rozācijas rašonos, bet ir zināms, ka tā visdrīzāk tiek ģenētiski pārmantota. Ja kādam tavā ģimenē tā ir, liela iespēja, ka arī tev tā būs. Mēs zinām, ka rozācijas ietekmē paplašinās ādas virspusē esošie asinsvadi, tāpēc uz ādas tiek novērota sarkanīgā nokrāsa. Tieši tāpēc karstums un rozācija nedraudzējas. Karstuma ietekmē jau tā paplašinātie asinsvadi paplašinās vēl vairāk.

Arī saule jeb precizāk UV starojums ir kaitīgs rozācijai un pastiprina tās ietekmi. Jo gluži tāpat kā karstums, arī UV starojums izraisa pietūkumu ādā, kas pasliktina rozāciju.[3]

Uz mūsu ādas dzīvo arī mazas, mazas ērcītes. Tās ir mums visiem un lielākoties liek mūs mierā. Tomēr, rozācijas gadījumā tās var vēl vairāk pastiprināt jau tā nepatīkamo “efektu”. Pateikšu priekšā – ar to visu var cīnīties, šī nav bēdu ieleja. 

Tāpat jebkas, ko darām pārspīlēti un nesaudzīgi, veicinās rozācijas uzliesmojuma epizodēs. Ja lietojam abrazīvus skrubjus, durstīgus štruntiņus, ādas barjeras iznīcināšana u.c.lietas un vielas, kas mūsu ādu kairina, varam rēķināties ar kārtējo rozācijas uzliesmojuma epizodi.

Arī atsevišķi pārtikas produkti var veicnāt rozācijas uzliesmojumu un nereti ārsti iesaka no tiem atteikties. Tā ir šokolāde, asi ēdieni, alkohols, ļoti karsti ēdieni un dzērieni. Visi šie produkti dara tieši to pašu, ko iepriekš minētās leitas – to ietekmē paplašinā asinsvadi un mūsu āda izskatās vēl sarkanīgāka kā ierasts.[4]

Daži produkti, ko ir vērts izmēģināt rozācijas skartai ādai:

  • Avene – šis franču zīmols pastiprināti pievērš uzmanību rozācijas skartai ādai. Neapgalvoju, ka visi viņu produkti ir izcili, bet ir vērts apskatīt AVÈNE Tolerance īpaši maigo, attīrošo gela losjonu un AVÈNE Xeracalm A.D lipīdus atjaunojoša, attīroša eļļa.
  • Selfless by Hyram – Latvijā ne pārāk labi zināms zīmols, bet, ja tomēr sanāk to apskatīt, iesaku centellas un zaļās tējas attīrošo želeju. Tai ir nomierinošs efekts.
  • Teju jebkas, kur sastāvā ir centella jeb cica. Arī jau minētajai Avène ir šāda cica līnija, tāpat arī citiem aptieku zīmoliem.
  • Dr. Jart+ ir zīmols, kam arī ir cica līnija. Šo var nopirkt vairākos Latvijas veikalos. Šim zīmolam ir krēmi ar zaļu nokrāsu, kas vizuāli mazinās apsārtumu. Ja rozācija ir īpaši izteikta, varbūt ir vērts ieskatīties šī zīmola piedāvājumā.
  • Visefektīvākā sastāvdaļa cīnoties ar rozāciju, kas pieejama bezrecepšu produktos ir azealīnskābe. Svarīgi, lai tā ir vismaz 10% koncentrācijā (vislabāk, ja tā ir 15-20%). Tā ir pieejama dažādās formās - kā serums, kā krēms, kā gēls utt. Ļoti daudz zīmoliem ir produkti ar šo izejvielu, tāpēc to atrast nudien nebūs problēma. Azealīnskābe ir pūderveida, tāpēc nereti šie produkti ir ar nelielu graudainumu, tomēr to uzklāšana neizraisa nekādas nepatīkamas izjūtas. Tai ir tendence velties, jeb veidot tādus kā krikumiņus uz ādas, tāpēc vislabāk to lietot vakaros. Zem dekoratīvās kosmētikas, šāda velšanās varētu būt kaitinoša.
  • Arī arnika ir lieliska sastāvdaļa sejas kopšanas produktos, kas paredzēti rozācijas skartai ādai. Viens no šādiem produktiem ir Bioderma Cicabio Arnica+ krēms. Nesaku, ka tas ir izcils, bet to var izmēģināt.
  • Pavisam netipisks produkts, ko lietot uz sejas ir Nizoral pretblaugznu šampūns. Jā, jā, es nepārteicos - Nizoral pretblaugznu šampūns. Tā sastāvā ir ketokonazols, kas likvidēs pāraugušo rauga sēnīti, kas rozācijas gadījumā dzīvo uz ādas. To novērojam kā “sejas blaugznas” pie uzacīm, ap degunu, kur mēdz būt taukaināka āda, bet ar sausuma plēksnēm, un lobīšanos. Tieši šim nolūkam arī paredzēts Nizoral šampūns, jo tas likvidē jau minēto rauga sēnīti, kas var dzīvot arī uz sejas, ne tikai matos.

Ar ko atšķiras rozācija no kuperozas ādas?

Rozācija un kuperoza āda ir divi dažādi ādas stāvokļi, lai gan tie bieži tiek lietoti kā sinonīmi, jo abi ietver sejas apsārtumu. Lūk galvenās atšķirības starp abiem stāvokļiem:

Rozācija (Rosacea) ir hroniska iekaisuma ādas slimība, kas galvenokārt skar sejas centrālo daļu. Simptomi ietver sejas apsārtumu, sīku asinsvadu paplašināšanos (teleangiektāzijas), papulas un pustulas (izsitumi), dedzinošu sajūtu, un dažkārt arī biezējošu ādu, īpaši uz deguna (rhinophyma).
To izraisa saules starojums (UV starojums), karsti dzērieni, alkohols, pikanti ēdieni, stress, temperatūras izmaiņas. Biežāk tā skar cilvēkus vecumā no 30 līdz 50 gadiem, īpaši ar gaišu ādu, īpaši sievietes. 
Rozāciju nav iespējams pilnībā izārstēt, bet ir efektīva simptomu kontrole ar dažādiem krēmiem, antibiotikām, dzīvesveida izmaiņām, lāzerterapiju.

Kuperoza āda (Couperose skin) ir asinsvadu tīklojuma paplašināšanās, kas parādās kā sarkanas, redzamas kapilāru līnijas zem ādas virsmas. Tie ir redzami sīku asinsvadu tīkliņi, kas izraisa pastāvīgu vai periodisku sejas sarkanumu, bieži vien uz vaigiem, deguna un zoda.
Galvenie kuperozas ādas izraisītāji ir ģenētika, saules iedarbība, karstums, aukstums, vējš, alkohols, pikanti ēdieni, smēķēšana.
Tā var parādīties jebkurā vecumā, bet biežāk cilvēkiem ar gaišu un plānu ādu.
Kuperozu ādu ārstē ar dažādu procedūru palīdzību, piemēram, lāzerterapiju, IPL (intensīvās pulsētās gaismas) terapiju, īpašiem kopšanas līdzekļiem asinsvadu stiprināšanai, un dzīvesveida izmaiņām.

Lai gan rozācija un kuperoza āda var izskatīties līdzīgas, rozācija ir plašāks hronisks iekaisuma stāvoklis, kas ietver papulas un pustulas, savukārt kuperoza āda ir saistīta tikai ar sīku asinsvadu paplašināšanos. Ārstēšanas metodes var pārklāties, taču precīza diagnoze ir svarīga efektīvai ārstēšanai.

Galvenie secinājumi par rozāciju un tās novēršanu

  • Rozācija ir hroniska ādas slimība, kas visbiežāk ietekmē sejas ādu, to raksturo apsārtums, redzami asinsvadi un dažkārt izsitumi, kas līdzīgi pūtītēm.
  • Slimība visbiežāk skar sievietes vecumā no 30 līdz 50 gadiem, īpaši ar gaišu ādu, bet var ietekmēt arī tumšādainus cilvēkus.
  • Rozācijas uzliesmojumi var izraisīt arī pārtikas produkti, piemēram, šokolāde, asi ēdieni un alkohosu, kā arī ar fiziskas aktivitātes, karstums un UV starojums.
  • Ādas kopšanas produkti ar nomierinošām sastāvdaļām, piemēram, azealīnskābi, centellu vai arniku, var palīdzēt mazināt rozācijas simptomus.
  • Lai gan nav pilnīgi skaidrs, kas tieši izraisa rozāciju, ir zināms, ka tā var būt saistīta ar ģenētiskiem faktoriem.
  • Ārstēšanas pieeja rozācijai ietver gan ārējos kopšanas līdzekļus, gan medicīnisku ārstēšanu, kas var ietvert arī dermatologa konsultācijas un recepšu medikamentus.
Atpakaļ uz blogu