Vienkārša, bet efektīva sejas ādas kopšanas rutīna
Attīri, novērs, mitrini, pasargā
Nemitīgās kosmētikas un sejas kopšanas produktu reklāmas mums ir iemācījušas domāt, ka rūpes par ādu ikdienā ir kaut kas sarežģīts vai tāds, ko izprast var tikai profesionālis. Piekrītu, ir viegli apmulst plašajā piedāvājumā, tāpēc šajā izglītota patērētāja ceļvedī aplūkosim, cik tiešām vienkārša un efektīva var būt sejas ādas kopšanas rutīna, ja vien tā ir pamatota. Sen aizgājuši jaunības maksimālisma laiki, kad uz sejas kleksē visu, ko vien kāds noreklamē. Vai varbūt tomēr tie nav nemaz tik ļoti aiz kalniem? Kā tad ir – TikTok ir arī tavs dermatologs un lielākais padomdevējs?
Tā vietā, lai tukšotu naudas maciņu katram jaunajam ieteikumam, labāk izpratīsim kas nepieciešams, lai sejas ādas kopšanas rutīna būtu efektīva. Es nedošu produktu piemērus, bet mācīšu atpazīt vērtīgo no butaforijas. Aiziet?
Pēc 30 gadu vecuma sākam redzēt dažādas izmaiņas sejas ādā, piemēram, sausumu, pigmentācijas traucējumus, sīko grumbu parādīšanos un ādas elastības zudumu. Lai saglabātu sejas ādas veselību un skaistumu, ir svarīgi to kopt – bet visu ar mēru. Lūk pamats, kam no sejas kopšanas kosmētikas būtu jāatrod vieta tavā rutīnā:
- Attīrīšana: Ikdienā attīri sejas ādu ar maigu attīrīšanas līdzekli, lai noņemtu netīrumus, eļļu un grimu, kas var aizsprostot poras un izraisīt izsitumus.
- Eksfoliācija / pīlings: Regulāra eksfoliācija (pīlings) palīdz noņemt mirušās ādas šūnas, veicinot jaunu šūnu atjaunošanos un atbrīvojot aizsprostotās poras. Lieliski šo uzdevumu pilda AHA skābes, it īpaši, glikolskābe un pienskābe.
- Serumi: Izmanto serumus ar aktīvajām sastāvdaļām, piemēram, C vitamīnu, kas palīdzēs samazināt grumbas, pigmentācijas plankumus un uzlabot ādas elastību.
- Mitrināšana: Izmanto mitrinošu krēmu, lai saglabātu sejas ādas mitrumu un elastību. Pievērs uzmanību tam, lai sastāvā ir pierādīti efektīvi mitrinātāji, piemēram, glicerīns vai keramīdi. Ņem vērā savu klimatu un gadalaiku – reiēm ziemā nepieciešama bagātīgāka mitrināšana kā vasarā.
- Aizsardzība pret sauli: Ikdienā nepieciešams saules aizsargkrēms ar vismaz SPF 30, lai aizsargātu sejas ādu no saules kaitīgā UV starojuma efekta, kas var izraisīt agrīnas novecošanās pazīmes, pigmentācijas traucējumus un ādas vēzi.
Ņem vērā, ka ādas kopšanas rutīna var atšķirties atkarībā no individuālā ādas tipa un tās vajadzībām, tāpēc ir svarīgi pielāgot kopšanas produktus un procedūras savai ādai. Tomēr pamatprincipi ir vienādi – nesarežģīsim to, ko nevajag sarežģīt. Jau sākumā minētie 4 pamatsoļi – attīri, novērs, mitrini, pasargā vijās viscauri mūsu ikdienas ādas kopšanas rutīnai. Apskatīsim katru no šiem soļiem tuvāk, lai izprastu, kam pievērst uzmanību, veidojot savu ādas kopšanas rutīnu.
Pirmais solis sejas kopšanas rutīnā – ādas attīrīšana
Varētu domāt – kas tur tāds? Nomazgā seju un gatavs. Tomēr, sekojot pētījumiem, saprotam, cik būtiski ir attīrīt ādu pienācīgi. Tīrs ūdens to nespēs paveikt, nepieciešams kāds no attīrīšanas līdzekļiem. Tomēr piedāvājums ir tik plašs, ko gan izvēlēties? Kam pievērst uzmanību meklējot to īsto un vienīgo.
Svarīgi ir atrast maigu, saudzīgu attīrīšanas līdzekli, kas palīdzēs notīrīt dekoratīvās kosmētikas paliekas un dienas laikā uzkrāto piesārņojumu un gružus. Jāpievērš uzmanība tam, lai attīrošā līdzekļa sastāvā būtu mitrinošas vielas, piemēram, glicerīns. Tas ir dabīgs ādas mitrinātājs, kas iegūts no ekoloģiskām augu eļļām. Tam piemīt izteikta ūdeni piesaistoša īpašīasb, kas pievelk un uzsūc ūdeni no gaisa. Tas palīdz ādai saglabāt mitrumu. Tas veido aizsargkārtiņu jeb plēvīti, neļaujot ādai izžūt.
Sejas mazgāšanas līdzeklim nav jābūt ar brīnumainām spējām - mazināt grumbas, izgaismot ādu, novērst kādas citas nepilnības. Tam vienkārši maigi jāattīra āda. Lūk, kam ir vērts pievērst uzmanību, izvēloties sejas mazgāšanas līdzekli:
Maigi attīrīšanas aģenti
Labā sejas tīrīšanas līdzekļa sastāvā jābūt maigiem tīrīšanas aģentiem, kas attīra ādu no netīrumiem, eļļas un grima, neizraisot ādas sausumu vai kairinājumu. Piemēram, argāna eļļa, avokādo eļļa, glicerīns vai glikozīdu tenzīdi.
Mitrumu saglabājošas sastāvdaļas
Lai novērstu ādas sausumu, labā tīrīšanas līdzeklī jābūt mitruma saglabājošām sastāvdaļām, piemēram, glicerīnam vai aloe vera ekstraktam.
Antioksidanti
Antioksidanti palīdz aizsargāt ādu no brīvo radikāļu bojājumiem un saules radītajiem kairinātājiem. Labā tīrīšanas līdzeklī var būt antioksidantu bagāti ekstrakti, piemēram, vitamīns E, zaļā tēja.
Nomierinošas un pretiekaisuma sastāvdaļas
Lai mazinātu ādas kairinājumu un iekaisumu, tīrīšanas līdzeklī var būt nomierinošas sastāvdaļas, piemēram, kumelīte, alantoīns vai alveja.
Bez alkohola
Labam sejas tīrīšanas līdzeklim jābūt bez smaržvielām un alkohola, jo tie var izraisīt ādas kairinājumu un sausumu, it īpaši jutīgām ādām.
Tātad, labā sejas tīrīšanas līdzekļa sastāvs jāpielāgo individuālajām ādas vajadzībām (vai tā ir izgteikti taukaina, jutīga vai sausa), bet kopumā tam jābūt maigam, mitrumu saglabājošam un bagātam ar ādai labvēlīgām sastāvdaļām, kas palīdzēs saglabāt ādas veselību un skaistumu.
Otrais solis sejas kopšanas rutīnā – problēmu novēršana
Katram no mums ādas problēmas atšķiras. Kādam tā būs akne, citam – apsārtums, krunciņas, pigmentācija. Tāpēc man patīk teikt, ka sejas ādas kopšana nav saistīta ar cilvēka vecumu, bet gan problēmu, ko tas vēlas risināt. Piemēram, mana problēma ir apsārtums (rozācija) un ādas mirdzums. Identificējot savu problēmu, zinu, kādiem kopjošajiem līdzekļiem pievērst uzmanību un kurus iekļaut savā sejas ādas kopšanas rutīnā, lai tā pilnvērtīgi risinātu man aktuālās problēmas.
To ņemot vērā, protams, nav arī viens risinājums jeb viens produkts, kuru iekļaut sejas kopšanas rutīnā. Apskatīsim populārākās problēmas un produktus/sastāvdaļas, kas ar tām cīnās.
Ādas problēma rozācija un apsārtums
Jāsaprot, ka mājas apstākļos pieejamie sejas kopšanas produkti nevienmēr spēs sniegt vēlamo rezultātu. Ir nopietnāki gadījumi, kad jāmeklē medikamentoza palīdzība un jālieto specializēti līdzekļi. Tomēr, gadījumos, kad problēma nav tik izteikta, vērts pievērst uzmanību produktiem, kas satur Azealīnskābi (Azelaic acid) (vismaz 10% koncentrācijā), lakricas sakne (licorice root), cantella aziatica (gotu kola jeb āzijas vairoglape). Šīs ir zināmākās un populārākās sastāvdaļas, kas palīdz mazināt apsārtumu, rozācijas skartai ādai.[1]
Ādas problēma akne un izsitumi
Akne ir ļoti sarežģīts termins, to ietekmē daudz, dažādi faktori, tāpēc vienmēr ir svarīgi konsultēties ar savu ārstu. Tomēr, ja akne ir mērena, palīdzēt var arī bezrecepšu kosmētiskie līdzekļi. Aknes gadījumā ir vērts apsvērt visu sejas kopšanas rutīnu pielāgot aknes vajadzībām, ne tikai šo “problēmu risināšanas” soli. Piemēram, sejas mazgāšanai izmantot sulfuru saturošus produktus. Vēl ir vērts pievērst uzmanību produktiem ar salicilskābi (Salicylic Acid) – tā ir BHA skābe, kas īpaši veiksmīgi iedarbojas uz akni. Tāpat vērtīgi būs produkti, kuru sastāvā ir benzilperoksīds (Benzoyl Peroxide), brīnumu lazda (which hazel), tā pati azealīnskābe un cinks.[2] Visas šīs sastāvdaļas palīdz novērst aknes radītās sekas un dažas no tām (piemēram, salicilskābe un sulfurs) mazina aknes turpmāku rašanos.
Pigmentācija, nespodra āda, nevienmērīgs ādas tonis
Visvairāk ar pigmentāciju un nespordu ādu sastopamies ap 30 gadu vecumu. Ar katru nākamo gadu mūsu āda zaudē arvien vairāk kolagēna, tāpēc novērojam arī vairāk pigmentācijas, nespodrumu, nevienmērīgo toni un elasticitātes zudumu. Lai gan nav tāda viena brīnumlīdzekļa, kas pēkšņi mūs padarīs par pusaudžiem, šo problēmu gadījumā ir vērts aplūkot C vitamīna vērtīgo ietekmi. Manurpāt, C vitamīns ir vērtgs katram. Tas pastiprina SPF aizsardzību un tādējādi arī palīdz novērst saules radītos bojājumus. Izproti C vitamīna lomu savā sejas kopšanas rutīnā, izlasot ierakstu, kas detalizēti apskata C vitamīnu un tā dažādos veidus.
C vitamīna serums ir ādas kopšanas produkts, kas satur koncentrētu devu C vitamīna, zināmu arī kā askorbīnskābe. Tas ir paredzēts, lai uzlabotu ādas stāvokli, un tam ir daudzpusīgas, labvēlīgās īpašības. Lai gan C vitamīnu uzņemam ikdienā ar pārtiku, pavisam mikroskopiska tā daļa nonāk mūsu ādā. Ar to nav pietiekami, lai novērotu pozitīvu efektu.
C vitamīns tiek uzskatīts par spēcīgu antioksidantu, kas spēj aizsargāt ādu no brīvo radikāļu radītā bojājuma, kā arī veicināt kolagēna ražošanu, kas ir svarīgs ādas elastības un struktūras veidošanās proteīns. Tāpēc C vitamīna serums ir populārs līdzeklis, lai uzlabotu ādas veselību, samazinātu grumbu un saules bojājumu izskatu, kā arī padarītu ādu spīdīgāku un jauneklīgāku.
Ir pierādīts, ka C vitamina koncentrācijai, kas zemāka par 5% nav nekādas efektivitātes, bet vislabākos rezultātus redzam 10-20% koncentrācijā.
Izvēloties C vitamina serumu, pievērs uzmanību tā koncentrācijai un aktīvajai formai. Neiznieko savus līdzekļus, iegādājoties neefektīvu un zemas koncentrācijas C vitamina serumu. Ja zīmols izmanto kvalitatīvas izejvielas, tas droši norādīts gan aktīvo vielu, gan tās koncentrāciju uz iepakojuma. Ja šī informācija tiek slēpta, zini, ka visdrīzāk šim produktam nav ar ko lepoties.
Ja vēlies izdarīt klīniskos pētījumos balstītu izvēli un saprast, kas no pieejamajiem C vitaminiem ir efektīvs, apskati mūsu C vitamina serumu.
Trešais solis ādas kopšanas rutīnā – mitrināšana
Šķiet, ka mitrinošu krēmu izmanto katrs. To izcenojums un piedēvētās brīnumspējas svārstās no 0 līdz 100. Mitronošajam krēmam vienkārši jābūt kvalitatīvām un zinātniksi pierādītām mitrinošām īpašībām, lai palīdzēt nostiprināt ādas barjeru. Tam nav jāmaksā nedz 50, nedz 100 EUR. Viss ģeniālais ir vienkāršs. Protams, ir specifiskas ādas nianses, tomēr virspusēji, lūk, kam ir vērts pievērst uzmanību, izvēloties sejas krēmu.
Sejas krēma sastāvā jābūt keramīdiem, vēlams niacinamīdam, glicerīnam. Šīs ir trīs vielas, kuru mitrinošās spējas ir klīniski pierādītas.
Kāpēc svarīgi izvēlēties krēmu, kura sastāvā ir keramīdi?
Keramīdi ir lipīdi jeb taukvielas, kas dabīgi atrodas ādas barjerā, nodrošinot tās hidratāciju un aizsardzību. Tie ir svarīgi ādas veselībai, jo spēlē būtisku lomu ādas aizsardzībā pret ārējiem kairinātājiem un mitruma zudumu. Keramīdi veido lipīdu slāni ādas augšējā epitēlijā (stratum corneum), kas ir ādas ārējais slānis. Šis slānis ir būtisks ādas veselībai, jo tas nodrošina aizsardzību pret mitruma zudumu un ārējiem kairinātājiem, kā arī palīdz saglabāt ādas elastību un mīkstumu. Starpcitu, keramīdus uzskata par "skin-like" (ādai līdzīgu) sastāvdaļu, jo tie ir līdzīgi ādai un palīdz atjaunot un uzturēt ādas veselību un dabisko aizsardzību. To klātbūtne sejas kopšanas produktos var palīdzēt uzlabot ādas stāvokli un nodrošināt tās veselību un skaistumu.[3],[4]
Kādi ir ieguvumi lietojot sejas krēmu, kura sastāvā ir niacinamīds?
Savukārt niacinamīds ir B3 vitamīns, arī zināms kā niacīns vai nikotinamīds, kas ir ūdenī šķīstošs vitamīns. Tas ir svarīgs uztura elements, kas iesaistīts daudzās ķermeņa funkcijās, tostarp vielmaiņā, nervu sistēmas darbībā un ādas veselībā. Daži no niacinamīda galvenajiem labumiem ādai:
- Mitrina un baro ādu: Niacinamīds palīdz stiprināt ādas barjeru un uzlabot tās spēju uzturēt mitrumu, padarot ādu mīkstu un mitrinātu.
- Mazina iekaisumu un apsārtumu: Tas var mazināt ādas iekaisumu un apsārtumu, veicināt ādas nomierināšanu un tamm ir pretiekaisuma iedarbība.
- Samazina pigmentāciju: Niacinamīds var samazināt pigmentācijas plankumus, piemēram, saules plankumus un hiperpigmentāciju, nodrošinot vienmērīgu ādas toni.
- Mazina poru izmēru un akni: Tas var palīdzēt samazināt poru izmēru un samazināt aknes izraisītās problēmas, piemēram, izsitumus un pūtītes.
- Stimulē kolagēna ražošanu: Niacinamīds var stimulēt kolagēna ražošanu ādā. Tas ir svarīgs proteīns, kas nodrošina ādas elastību un blīvumu, palīdz mums ilgāk izskatīties jauniem.[5]
Iegādājoties produktu ar niacinamīdu, pievērs uzmanību tā koncentrācijai. Ja koncentrācija nav norādīta vai tā ir zemāka par 1% slieksni, varam pieņemt, ka efektu novērot būs grūti. Kā jebkuram ādas kopšanas produktam, ir svarīgi izvēlēties produktu ar kvalitatīvu formulējumu un atbilstošu pH līmeni, lai nodrošinātu niacinamīda efektivitāti un ādas drošību.
Mūsu dienas sejas krēma sastāvā ir gan keramīdi, gan 1% niacinamīds, tas ir bagātināts ar panteolu un E vitamīnu.
Ceturtais solis sejas kopšanas rutīnā – aizsardzība
Atklāti sakot, no visa iepriekš minētā nav nekādas jēgas, ja nepasargājam ādu no ultra violetā starojuma kaitīgās ietekmes. Ķermeni ikdienā varam pasargāt, nosedzot to ar apģērbu, taču mūsu seja vienmēr ir pakļauta UV starojumam, jā arī caur logu.
Protams, Latvija nav tā valsts, kur cauru gadu novērojams augsts UV indekss, tomēr ādu no starojuma ir jāpasargā, ja UV indekss ir virs 3. Saule kaitē tavai ādai arī tad, ja tavs ādas tips neapdeg, bet tikai iesauļojas. Nosauļošanos sauc par fotovecošanos vai dermatoheliozi. Tas notiek tāpēc, ka saule mūs pastāvīgi bombardē ar UV starojumu, kas maina mūsu ādas šūnu DNS. Ilgtermiņā, jo vairāk mēs esam nokļuvuši UV starojumā, jo biežāk tiek izmainīts mūsu DNS un veidojas grumbas un tumšie plankumi (saules pleķi/hiperpigmentācija). Šī DNS mutācija ir tā, kas var izraisīt ādas vēzi. Pavisam vienkāršoti, vēzis ir vienkārši daudz izmainītu ādas šūnu, kas pēc tam kļūst par vēzi.
Formula ir pavisam vienkārša: Nepasargāta āda – UV starojums no saules – fotonovecošanās – DNS šūnu mutācija – vēzis.
Saules aizsargkrēms dod papildu aizsardzības slāni. Ar tā palīdzību mēs iegūstam fizisku barjeru, kas novērš genētiskās mutācijas no UV starojums. Tomēr paralēli šim milzu ieguvumam, ka esam pasargāti no kaitīgā UV starojuma, ir arī citi nozīmīgi faktori, kas mudina izmantot saules aizsargkrēmu ikdienā.
Izvēloties saules aizsargkrēmu, pats svarīgākais faktors pēc SPF cipara ir tas, vai tev šis krēms patīk un tu to regulāri izmantosi. Neeksistē universāli perfekts saules aizsargkrēms, jo mums katram ir atšķirīgas vēlmes. Saules krēms ir pieejams gan seruma veidā, gan kā krēms, gan izsmidzināms, gan pūderveida. Ja ikdienā lieto dekoratīvo kosmētiku vai vēlies, lai ādas tonis ir vienmērīgāks, apskati tonētos saules aizsargkrēmus. Tie nodrošinās gan ādas toņa izlīdzināšanu, gan aizsardzību pret sauli.
Vienkārša un pareiza sejas kopšanas rutīna nav sarežģīta
Pieturies pie zelta principa – attīri, novērs problēmu, mitrini un pasargā. Tavā sejas ādas kopšanas rutīnā nav jābūt nedz 10, nedz 20 soļiem, lai uzturētu veselīgu ādas barjeru. Pietiek ar to, ka izproti pielietojumu un pamatojumu izvēlētajiem produktiem. Šis noteikti nav brīdis, kad vairāk ir labāk. Nē, drīzāk gudrāk ir labāk. Neuzķeries uz asprātīgiem saukļiem vai skaļiem solījumiem – izvēlies sastāvdaļas, kuras ir pētītas un to efektivitāte ir zinātniski pārbaudīta.
Kopsavilkumam, lūk dažas lietas, kam pievērst uzmanību:
- Mazgā seju ar maigu attīrošu līdzekli. Vērtīgi, ja tā sastāvā ir glicerīns, kas mitrinās ādu, neatstājot sausas ādas sajūtu.
- Ādu ar speciālu mazgājamo līdzekli nav nepieciešams mazgāt arī no rīta, pietiks, ja to izdarīsi tikai vakarā.
- Izvēloties mitrinošu krēmu, pārliecinies, ka tā sastāvā ir keramīdi, glicerīns, vai niacinamīds. Atceries, jo augstāk sastāvdaļu sarakstā šīs vērtīgās izejvielas ir, jo vairāk tās ir produktā.
- Ja cīnies ar rozāciju/apsārtušu ādu – izvēlies produktus ar azealīnskābi, lakricas sakni vai cantella aziatica.
- Ādai ar akni palīdzēs sulfurs, benzilperoksīds, salicilskābe, azealīnskābe un cinks. Ja akne ir tiešām izteikta, vērsies pie dermatologa, jo iespējams nepieciešami spēcīgāki medikamenti.
- Ar pigmentācijas plankumiem, nespodro ādu un nevienmērīgo toni palīdzēs C vitamīns. Pievērs uzmanību C vitamīna aktīvajai formai un koncentrācijai, vislabāk, ja tā ir 10-20% robežās. Ja tā ir mazāka par 5%, vēlamais efekts var nebūt novērojams.
- Ikdienā izmanto SPF 30, ja UV indekss ir virs 3. Aizsardzība no UV starojuma palīdzēs saglabāt jauneklīgu ādu un izvairīties no ādas vēža.