Viss, kas tev jāzina par glicerīnu sejas kopšanā

Dabīgs mitrinātājs, kas padara ādu mīkstu un gludu
Sejas kopšanas produkti ir pilni ar dažādām sastāvdaļām, kas sola uzlabot ādas stāvokli un izskatu. Viens no bieži sastopamiem un efektīviem komponentiem ir glicerīns. Kāpēc glicerīns ir tik nozīmīgs un vērtīgs? Ņemot vērā zinātniskos pētījumus un faktus, apskatīsim, kāda loma glicerīnam ir sejas kopšanas produktos un kā tas ietekmē tavu ādu.
Kas ir glicerīns?
Glicerīns ir bezkrāsains un bez smaržas alkohols, kas parasti tiek izgatavots no dabīgās eļļas, piemēram, rapšu, sojas vai kokosriekstu eļļas. Glicerīns dabā ir sastopams dzīvnieku taukos taukskābju esteru veidā un to iegūst tauku pārziepošanas procesā kā ziepju ražošanas blakusproduktu. To var iegūt arī sintētiski. Tas ir vispārīgi zināms kā mitrinātājs, kas piesaista un saglabā mitrumu, padarot to par ideālu sastāvdaļu sejas kopšanas produktos.
Glicerīns ir viens no visbiežāk sastopamajiem mitrinātājiem kosmētikā un ādas kopšanas produktos, jo tas ir ļoti efektīvs mitrinātājs.
Tā spēja piesaistīt un saglabāt mitrumu no apkārtējās vides padara to par populāru sastāvdaļu sejas losjonos, krēmos, tīrīšanas līdzekļos un maskās.
Šīs vielas mitrinošās un mīkstinošās īpašības padara to par piemērotu izvēli sausas un dehidratētas ādas ārstēšanai. Turklāt glicerīns spēj palīdzēt uzlabot ādas tekstūru, padarot to mīkstu un elastīgu, kā arī aizsargāt ādu no ārējiem kaitīgajiem faktoriem, piemēram, saules starojuma un vides piesārņojuma.
Glicerīns ir arī zināms ar savu spēju mīkstināt un nogludināt matus, tāpēc to mēdz iekļaut dažādos matu kopšanas produktos, piemēram, šampūnos un kondicionieros.
Kāpēc glicerīns ir nozīmīgs sejas kopšanā?
Nebūs melots sakot, ka mitrināta un gluda āda ir pats pamats ādas kopšanā. Nereti mūsu kosmētikas plauktiņos ir tik daudz produktu, ka ir prātīgi izvērtēt, ko no visa šī klāsta ir vērts turpināt izmantot un ko nē. Glicerīns ir brīnišķīga viela, kas mūsu ādai spēj dot vērtīgu mitrināšanu. Turklāt, tā ir plaši pieejama un salīdzinoši lēta. Raksta beigās padalīšos ar padomu, kā ātri un lēti pagatavot mitrinošu spreju jeb “esenci”, kas lieliski noderēs gan lidojumos, gan citos brīžos, kad jūtams ādas sausums.
Glicerīnam piemīt daudz vērtīgu īpašību, tomēr šīs trīs ir tās, kuru dēļ to plaši izmanto skaistumkopšanā:
- Mitruma saglabāšana: glicerīns spēj piesaistīt mitrumu no apkārtējās vides un nodrošina ilgstošu ādas mitrināšanu. Tas ir īpaši noderīgs sausai un dehidratētai ādai, palīdzot uzlabot tās mitruma līmeni.
- Mīkstināšana un gludums: glicerīns palīdz uzlabot ādas tekstūru, padarot to mīkstu un gludu. Tas var būt noderīgs arī, lai mazinātu ādas sausumu un mīmikas līnijas, padarot to elastīgāku.
- Ādas barjeras aizsardzība: pateicoties savai spējai saglabāt mitrumu un veidot aizsargbarjeru, glicerīns palīdz aizsargāt ādu no ārējiem kaitīgajiem faktoriem, piemēram, vides piesārņojuma un saskares ar hloru vai kairinošām vielām.
Glicerīns pētījumos un zinātniskajā literatūrā
Mums patīk dalīties ar pārbaudītu informāciju, tāpēc vienmēr uzsveram, cik nozīmīgi ir ne tikai ticēt mārketinga tekstiem, bet atrast pamatojumu apgalvojumiem zinātniskajā literatūrā. Glicerīns nav izņēmums – arī šo izejvielu bieži pēta un tāpēc varam izdarīt secinājumus par tās efektivitāti un vērtību savā ādas kopšanas rutīnā.
Daudzi pētījumi ir apstiprinājuši glicerīna pozitīvo ietekmi uz ādu. Piemēram, pētījums, kas publicēts žurnālā "International Journal of Cosmetic Science", atklāja, ka glicerīna lietošana sejas kopšanas kosmētikā var uzlabot ādas stāvokli, padarot to mīkstu un elastīgu.[1]
Tāpat ir arī pētījumi, kas atbalsta glicerīna kā mitrinātāja un barjeras aizsardzības līdzekļa efektivitāti. Šie pētījumi sniedz uzticamu zinātnisku pamatu, kas atbalsta glicerīna izmantošanu sejas kopšanas produktos.[2]
Kā atpazīt glicerīnu sejas kopšanas produktos?
Lai atpazītu glicerīnu sejas kopšanas produktos, pārbaudi sastāvdaļu sarakstu. Glicerīns var būt norādīts kā "glycerol", "1,2,3-Trihydroxypropane" vai "Propane-1,2,3-triol". Tas bieži ir viena no galvenajām sastāvdaļām mitrinošos un barojošos sejas tīrīšanas līdzekļos, losjonos, krēmos un serumos, tāpēc to var atrast sastāvdaļu augšgalā.
Dažādu mitrinošo sastāvdaļu nozīme sejas kopšanas kosmētikā
Sāksim ar to, ka ādas kopšanā ir trīs galvenie mitrinātāju veidi – humektanti, mīkstinātāji (emollients) un okluzīvi (occlusives).
- Humektanti ir ūdeni piesaistošas vielas, tāds ir arī glicerīns, kas pieder šai grupai.
- Mīkstinātāji (emollients) ir eļļu/taukus saturošas vielas, kas nogludina un mīkstina ādu, tā jūtas gludāka.
- Okluzīvi (occlusives) jeb vārētu tos saukt par vielām, kas izveido nosedzošu kārtu, neļaujot iztvaikot mitrumam. Šīs vielas ir biezas, blīvas, vaskainas eļļas. Piemēram, vazelīns.
Ja reiz zinām, ka glicerīns pieder pirmajai grupai jeb humektantiem, sapratīsim, kas tas īsti ir, kur tas rodas un kāda no tā jēga. Centīšos atbildēt uz visiem šiem jautājumiem pēc iespējas skaidrāk.
Tātad glicerīns kā humektants mīl ūdeni, tam patīk ūdens, tas piesaista ūdeni. Glicerīns ir ļoti pārbaudīts, vienmēr efektīvs un izcila sastāvdaļa ādas kopšanā. Pēc uzbūves tā ir bezkrāsaina, bez aromāta, viskoza (staipīga), higroskopiska (piesaista un notur ūdeni) viela.
Glicerīnam piemīt arī citas vērtīgas īpašības, piemēram, tam ir atibakteriāla iedarbība, pretvīrusu iedarbība.
Glicerīns ir tik efektīvs, ka FDA (zāļu uzraidzības komiteja ASV) to atzinusi par efektīvu līdzekli brūču un apdegumu ārstēšanā. Turklāt glicerīns ir atzīts par vienu no visefektīvākajiem humektantiem, kādi ir zināmi, par šo liecina arī pētījumi.[3]
Visbiežāk to izmanto koncentrācijā līdz 5%, taču glicerīnam nav nepieciešamas augstas koncentrācijas devas, lai tas būtu efektīvs. Tāpēc bieži tā koncentrāciju uz produkta iepakojuma nemaz nemin.
Kāpēc glicerīns ir labāks par hialuronskābi?
Te atsaukšos uz 500 Daltona likumu (Dalton Rule). Tas nozīmē, lai viela spētu iekļūt dziļāk par ādas barjeru, tās molekulmasai jābūt mazākai par 500 daltoniem (mērvienība). Protams, arī šim likumam mēdz būt izņēmumi, tāpat kā jebkuram bioloģijas un ķīmijas likumam.
Tieši šī Daltona likuma dēļ glicerīns ir pārāks par hialuronskābi. Tā molekulmasa ir apmēram 92 daltoni, turpretī hialuronskābes molekulmasa vienmēr, pilnīgi vienmēr, ir vairāk nekā 500 daltoni. Pat viszemākās molekulmasas hialuronskābe ir smagāka par 500 daltoniem. Šokējošā patiesība – hialuronskābes molekulmasa ir vismas 50 000 daltonu. Piecdesmit tūkstoši daltonu. Drīzumā publicēšu ierakstu par hialuronskābi, kuru iesaku izlasīt, bet šeit īss kopsavilkums.
Pretstatā glicerīnam, hialuronskābei ir ļoti liela molekulmasa un tā nav spējīga tikt dziļāk mūsu ādas slāņos, piemēram, dermā, kur tai ir visnozīmīgākā loma. Tā vienkārši “sēž” uz ādas un ilgtermiņā izdara lielāku ļaunumu nekā labumu. Par to, kāpēc tā ir un kā to pamato zinātne, varēs izlasīt jau minētajā bloga ierakstā.
Tātad, ņemot vērā glicerīna niecīgo molekulmasu, varam secināt, ka tas ir spējīgs nokļūt ādas dziļākajos slāņos un piešķirt papildu mitrināšanu un īstenot savas superspējas piesaistīt un noturēt ūdeni.
Atrodoties dermā (ādas dziļajā slānī), glicerīns piesaista ūdeni no asinsrites. Tieši tāpēc, man ir īpaša mīlestība pret glicerīnu un ļoti novērtēju, ja to izmanto ādas kopšanā.
Glicerīns samazina ūdens iztvaikošanos, tai pat laikā tas lieliski iekļūst ādas dziļākajos slāņos pat tad, ja apkārtējā vidē (gan gaisā, gan ādā) ir zems mitruma līmenis. Tas ir spējīgs būt efektīvs arī ne optimālā vidē, piemēram, sausākā ādā. To lieliski pierāda 2013. gada pētījums, kas publicēts European Journal of Pharmaceutical Sciences.
Secinājumi par glicerīnu sejas kopšanas kosmētikā
- Mitruma saglabāšana: Glicerīns ir efektīvs mitrinātājs, kas piesaista un saglabā mitrumu no apkārtējās vides, nodrošinot ilgstošu ādas mitrināšanu. Tas ir īpaši noderīgs sausai un dehidratētai ādai, uzlabojot tās mitruma līmeni.
- Ādas tekstūras uzlabošana: Glicerīns palīdz padarīt ādu mīkstu un gludu, uzlabojot tās tekstūru un elastīgumu. Tas var arī palīdzēt mazināt ādas sausumu un mīmikas līnijas, padarot ādu elastīgāku.
- Ādas barjeras aizsardzība: Pateicoties savai spējai saglabāt mitrumu un veidot aizsargbarjeru, glicerīns palīdz aizsargāt ādu no ārējiem kaitīgiem faktoriem, piemēram, vides piesārņojuma, saules starojuma un kairinošām vielām.
- Efektivitāte salīdzinājumā ar hialuronskābi: Glicerīns, pateicoties savai mazajai molekulmasai (aptuveni 92 daltoni), spēj iekļūt ādas dziļākajos slāņos un nodrošināt papildu mitrināšanu. Salīdzinājumā ar hialuronskābi, kuras molekulmasa ir lielāka par 500 daltoniem, glicerīns ir spējīgāks efektīvi mitrināt ādu dziļākajos slāņos.
- Plaša izmantošana kosmētikā: Glicerīns ir bieži sastopams kosmētikas un ādas kopšanas produktu sastāvdaļa, pateicoties tā mitrinošajām, mīkstinošajām un aizsargājošajām īpašībām. To izmanto dažādos produktos, piemēram, sejas losjonos, krēmos, tīrīšanas līdzekļos un maskās.