Kā pareizi rūpēties par ādu 30 gadu vecumā
Pēc 30, āda piedzīvo pirmo vizuāli pamanāmo novecošanas posmu. Otrs šāds posms ir ap 40 gadiem. Kā palīdzēt ādai būt veselai un pildīt savu funkciju pēc iespējas efektīvāk pēc 30 gadu vecuma? Par to lasi šajā ierakstā.
Ādas kopšanas ceļvedis trīsdesmitgadniekiem
Pārkāpjot 30 gadnieku slieksnim, nekas daudz jau dzīvē nemainās. Arī mūsu āda nenoveco nakts laikā un dzimšanas dienā nepamostamies kā rozīnes. Tomēr ap 30-32 gadu slieksni piezogas tāds kā pirmais dzīves briedums. To pavada nesatricināma sajūta, ka kaut kas pēdējā laikā nav tā kā līdz šim ar ādu, kaut kas notiek, bet nezinu kas. Neizskatos pēc sevis, bet, tai pat laikā, nevaru pateikt kāpēc. Ja šādas sajūtas jau esi piedzīvojis – laipni lūgts, tu neesi viens. Ja šādas sajūtas vēl neesi piedzīvojis – turies, tas notiks drīz, bet tu izdzīvosi, tāpat kā mēs visi pirms tevis.
Otrs šāds “notikums” ir tuvojoties trīsdesmit - četrdesmit gadu slieksnim, kad, šķiet, vienas nakts laikā esi novecojis par 5 gadiem. Sāk parādīties noslīdējusi āda. Kaut kas atkal notiek un es nezinu, ko iesākt. Abie šie posmi, vienkāršoti sakot, ir novecošanas process, kas trāpa mums pa vārīgo vietu (seju) un nav žēlīgs ne pret vienu.
Pats svarīgākais, ko gribu pateikt jau sākumā – nekas, pilnīgi nekas, ko iespējams nopirkt veikalos nemainīs nedz tavu kaulu/sejas skeleta uzbūvi, nedz sejas audu apjomu. Pilnīgi nekas! Ceru, ka ar šo esmu ietaupījusi tev pārsimts eiro. Lai gan šīs divas lietas mēs nevaram mainīt ar krēmiem un līdzekļiem (mēs to varam mainīt ar injekcijām un operācijām), ir lērums vērtīgu padomu, kas palīdzēs tavai ādai funkcionēt pēc iespējas labāk un neļaut novecošanās procesiem attīstīties tik strauji.
Novecosim mēs visi tāpat, tas nav nekas slikts un tas nav nekas apturams. Mans mērķis ir ļoti skaidri un zinātniski parādīt, kas ir tas, kur ir vērts ieguldīt savus līdzekļus, lai ādas stāvoklis vienmēr būtu veselīgs. Un atceries, veselīgs nenozīmē bez grumbiņām un krunciņām. Drīzāk, vesela āda, kurai mēs palīdzam kalpot tam mērķim, kam tā ir domāta.
Šī nav pirmā reize, kad to teikšu, bet vecums nav ādas tips. Ja reiz vecums nav ādas tips, kāda jēga no šī ieraksta, par sejas ādas kopšanu 30 gadu vecumā? Pavisam vienkārši – ir dažas kopīgas iezīmes, kas notiek šajā 30 gadu posmā, kuras izjūtam visi. Mēs varam būt izglītoti patērētāji, lai savu sejas ādas kopšanas rutīnu efektīvi pielāgotu notiekošajām pārmaiņām.
Kādas izmaiņas sejas ādā novērojam 30 gados?
Pirmā un vismanāmākā izmaiņa ir apjoma zudums. Tai seko stress, hormonālas izmaiņas, sarūk kolagēna ražošana.[1] Šo izmaiņu ietekmē, pamanām pirmās krunciņas, jo āda nav spējīga atjaunoties tikpat efektīvi un ātri kā līdz šim. Sākam pamanīt, ka parādās taukaina āda, gluži kā pusaudžu gados. Parādās akne, pumpas, it īpaši zoda un žokļa rajonā. Visbeidzot, viss posts, ko sadarījām līdz 30, beidzot liek par sevi manīt. Āda kļūst pleķaina, arvien vairāk vasaras raibumu un saules pleķīšu. Īsāk sakot, sākam izskatīties ne-svaigi, ne-jauneklīgi. Iespējams, nedaudz skumīga realitāte, bet tā nu tas notiek, mēs visi novecojam. Īstais jautājums ir, kā mēs varam rūpēties par ādu efektīvāk, zinot, ka tā piedzīvo šādas pārmaiņas. Tas, kas derēja 20 gadu vecumā, vairs nebūs pats efektīvākais pēc 30.
Ādas kopšana vairs nenozīmē tikai aizsardzību. 20 gadu vecumā sasniedzam maksimālo kolagēna līmeni, kāds mums dzīves laikā būs. Katram gadam ritot, tas tikai samazināsies. Mēs nevaram mākslīgi radīt vairāk kolagēna 20 gados kā tas mums ir, tāpēc šajā vecuma posmā cenšamies to nosargāt.[2]
30 gados ar aizsardzību vien nepietiks. Nu jau ir sācies novecošanas process, kas nozīmē to, ka izjūtam kolagēna zudumu un jau iepriekš aprakstītās lietas. Tātad šajā vecuma posmā papildus pievēršam uzmanību atjaunošanai, rezervju papildināšanai, un ādas strukturālajam atbalstam.
Kā jāpielāgo rīta sejas kopšanas rutīna 30 gados?
Protams, ka vari neko nemainīt, nomazgāt seju, uzziest krēmu un doties savās gaitās līdz pat mūža galam. Tomēr, ja gribi sniegt savai ādai maksimālu un efektīvu atbalstu, lai tā spēj saglabāties veselīga pēc iespējas ilgāk, lūk, daži padomi, kā papildināt savu sejas ādas kopšanas rutīnu 30 gadu vecumā.
Pievieno antioksidantus savai sejas kopšanas rutīnai
Ja esi līdz šim apzinīgi lietojis saules aizsargkrēmu, tagad nepieciešams to papildināt ar antioksidantiem. Antioksidanti palīdz cīnīties ar brīvo radikāļu (piesārņojums) radīto bojājumu. Brīvo radikāļu ietekmē rodās papildu skābeklis, kas, savukārt, rada nepatīkamu vidi mūsu ādai. Šeit lieliski noder rūsas analoģija. Ja metāls tiek pakļauts skābekļa ietekmei, laika gaitā tas noārdās un parādās rūsa. Tieši tas pats notiek ar kolagēnu mūsu ādā. Antioksidanti pasargās mūsu ādu, lai brīvo radikāļu ietekmē tā nenovecotu ātrāk.
Par kādiem antioksidantiem es runāju? Visplašāk pazīstams ir C vitamīns, bet ir arī citi efektīvi antioksidanti, piemēram, niacinamīnds vai centella asiatica (arī zināma kā Gotu kola, Madagaskaras centella). 30 gados plosās mūsu hormoni, kas reizēm izskatās kā apsārtusi, nosarkusi āda. Tam vērtīgi ir lietot nomierinošus līdzekļus, jau minēto niacinamīdu un centellu. Lūk piemērēs, kā hormoni ietekmē ādu 30 gados. Ja kādreiz varēji doties uz ballīti vai pasākumu un nākamajā dienā izskatīties kaut cik normāli, 30 gados par to var aizmirst. Āda pēc šādas ballītes (it īpaši, ja lietots alkohols) būs sarkana un jutīga. Tieši šim nolūkam nepieciešami augstāk minētie antioksidanti.
Protams, vispopulārākais un ieguldījuma ziņā vērtīgākais antioksidants ir C vitamīns. Tas ir pētīts, pārbaudīts un tā efektivitāte ir tiešām zinātniski atzīta. Te gan ļoti svarīgi atruna – visi C vitamīni nav vienlīdz labi un vērtīgi. Silti iesaku izlasīt rakstu par C vitamīniem, to dažādājām formām un efektiem. Šeit nerunāšu detaļās par C vitamīnu, jo tam jau ir veltīts atsevišķš bloga ieraksts. Teikšu vien to, ka tam ir būtiski būt koncentrācijā no 10-20%, un tīrā veidā tas zaudēs savu efektivitāti, ja būs pakļauts gaismas, gaisa un siltuma ieteikmei. Turklāt daudziem tas var šķist ļoti kairinošs, tāpēc vērtīgāk ir izvēlēties kādu no tā atvasinātajām formām.[3]
Lieto saules aizsargkrēmu
Es pieņemšu, ka mēs visi to lietojam jau kopš 20 gadu vecuma, jo ļoti labi zinām, kādu kaitējumu ilgtermiņā UV starojums nodara mūsu ādai. Mēs taču to zinām, vai ne? Ja nu tomēr kāds to vēl nezina, vai domā, ka tās ir pupu mizas, jo man patīk būt brūnam, ļoti iesaku palasīt klīniskos pētījumus.
Tātad, āda ir jāpasargā no saules. Savā ziņā šeit Latvijā esam priviliģētākā situācijā, jo lielāko daļu gada dzīvojam laikapstākļos, kur UV starojums nav augstāks par 3, tomēr dienās, kad tā nav, ir svarīgi, ka esam pasargājuši ādu no UV starojuma. Gribu ļoti uzsvērt, ka nekam no šiem līdzekļiem un ādas stāvokļa uzlabošanas nebūs nekādas jēgas, ja nepasargāsi ādu no UV starojuma. Vēlreiz un skaļāk – nekam no šī nebūs jēgas, ja turpināsi sauļot ādu.
Es neapgalvoju, ka mums jāizpeldina āda saules aizsargkrēmā ar SPF 50 katru rītu it īpaši, ja dzīvojam pilsētā un strādājam ofisa darbu, atrodoties iekštelpās. Bet SPF 30, kas iestrādāts BB krēmā vai mitrinošajā krēmā būs izcili piemērots, lai nodrošinātu nepieciešamo aizsardzību. UV starojums iekļūst telpā cauri stiklam, tāpēc šeit nav būtisks faktors par atrašanos iekštelpās. Dienās, kad UV līmenis ir augstāks par 3, ir jālieto saules aizsargkrēms, ja gribam pasargāt savu ādu. Par šo varēsi man pateikt paldies pēc 10 gadiem.
Protams, šie augstāk minētie produkti neizslēdz citu produktu lietošanu, kā piemēram, sejas mazgājamo līdzekli, mitrinošu krēmu utt. Šos uzskaitu, kā papildu līdzekļus, ko jāiekļauj savā sejas ādas kopšanas rutīnā. Lūk arī daži produkti, ar kuriem papildināt savu vakara sejas kopšanas rutīnu. Vakara rutīnā pieturamies pie 4 soļiem – attīri, novērs problēmu, mitrini. Te gan ļoti, ļoti svarīgi ir atcerēties, ka sejas ādas kopšanā neskatām visu tikai dienas griezumā. Jā, šos soļus mēs veicam ikdienā, bet jāskatās uz kopējo nedēļu, jo daži no šiem soļiem nav jāizpilda katru dienu, bet vien dažas reizes nedēļā. Un nē, efekts nebūs lielāks, ja tos atkārtosi katru dienu, drīzāk tieši pretēji – tiks sabojāta tava ādas barjera.
Četri vakara sejas kopšanas rutīnas soļi
- Maigs attīrošs sejas mazgāšanas līdzeklis. Vēlams tāds, kura sastāvā ir glicerīns. Mīkstinošas, mitrinošas un attīrošas vielas, kas nesausinās tavu ādu un būs saudzīgas.
- Pīlings / eksfoliants – dažas reizes nedeļā lieto pīlingu uz AHA vai BHA, vai PHA skābju bāzes. Detalizēti par katru no šīm vari izlasīt atsevišķā ierakstā, bet galvenā doma, lietotojot šādu produktu, ir atbrīvot ādu no atmirušajām ādas šūnām (pašas tās neatdalās), tās veicinās kolagēnu ražošanu un palīdzēs izlīdzināt ādas toni, kas bieži vien mums 30gadniekiem ir ļoti aktuāli. Ļoti svarīgi ir pieminēt, ka dermatologi nekādā gadījumā neiesaka lietot abrazīvus sejas skrubjus kā pīlingu jeb eksfoliantu. Tie ir pārāk raupji un rada ādā mikroplaisiņas. Izmanto ķīmiskos pīlingus, kas nodrošina vēl labāku efektu.[4]
- Risinām problēmu – šis ir tāds plašs solis ādas kopšanas rutīnā, jo katram no mums var būt atšķirīgas problēmas. Visbiežāk tās ir rozācija (apsārtums), akne, izsitumi, saules plankumi un pigmentācijas problēmas, krunciņas un grumbiņas. Katrai no šīm ir veids kā ar tām cīnīties. Daļu no darba paveiks iepriekšējā solī pieminētās AHA skābes, bet ir vērts apskatīt arī produktus kā piemēram azealīnskābe, kas lieliski palīdz pret rozāciju. Ja problēma ir pigmentācija, jāmeklē produkti ar lakricas sakni, niacinamīdu. Jā, arī C vitamīna serumu var lietot gan rītos, gan vakaros. Ar smalkajām krunciņām visefektīvāk cīnīsies A grupas vitamīni jeb retinoīdi.[5] Šī ir atsevišķa un ļoti apjomīga tēma, bet retinoīdu efekts (tāpat kā viss cits, ko minu) ir zinātniski pierādīts. Jāsāk ar zemu koncentrāciju pāris reizes nedēļā un lēnām jākāpina lietošanas regularitāte.
- Mitrinām ādu. Uz nakti ir vērts izmantot biezāku, teju vai okluzīvu mitrinātāju, kas neļaus iztvaikot ūdenim un noturēs mitrumu ādā. Pavisam labi, ja šāds krēms ir bagātināts ar keramīdiem (lipīdi, kas satur kopā mūsu šūnas), jo tie nodrošina mitrināšanu.
Galvenie secinājumi, par ādas kopšanu 30 gadu vecumā
- Kolagēna līmenis samazinās: Sākot no 30 gadu vecuma, samazinās kolagēna ražošana, kas izraisa ādas apjoma zudumu un pirmo krunciņu parādīšanos. Kolagēna līmeņa saglabāšana un atjaunošana ir būtiska efektīvai ādas kopšanai.
- Antioksidantu nozīme: Antioksidanti, piemēram, C vitamīns, niacinamīds un centella, ir būtiski, lai aizsargātu ādu no brīvo radikāļu radītajiem bojājumiem, kas paātrina novecošanās procesu.[6]
- Hormonu ietekme: Hormonālas izmaiņas šajā vecumā bieži izraisa akni un ādas apsārtumu. Niacinamīds un centella ir efektīvi līdzekļi šo problēmu mazināšanai.
- Saules aizsardzība ir būtiska: Saules aizsargkrēma lietošana ikdienā ir kritiski svarīga, lai novērstu UV starojuma radītos bojājumus un ādas priekšlaicīgu novecošanos.
- Pareiza ādas attīrīšana un mitrināšana: Maigi attīroši sejas mazgāšanas līdzekļi ar glicerīnu un keramīdiem, kā arī biezāki nakts mitrinātāji ar keramīdiem, palīdzēs saglabāt ādu veselīgu un mitrinātu.
- Eksfoliācija un pīlingi: Regulāra eksfoliācija ar AHA, BHA vai PHA skābēm ir svarīga, lai noņemtu atmirušās ādas šūnas, veicinātu kolagēna ražošanu un izlīdzinātu ādas toni.
- Retinolu efektivitāte: Produkti ar retinolu un tā atvasinājumiem palīdz cīnīties ar smalkajām krunciņām un uzlabo ādas tekstūru. Sākot ar zemu koncentrāciju un pakāpeniski palielinot lietošanas biežumu, var panākt labākus rezultātus.