Kā samazināt krunkas un smalkās līnijas
Šie nebūs brīnumaini solījumi par to, kā izlīdzināt krunkas. Drīzāk – patiesa informācija par to, kādu efektu ir reālistiski sagaidīt no sejas kopšanas līdzekļiem.
Tātad, krunkas un grumbas – šis ir #1 meklētākais un populārākais jautājums sievietēm pēc 30. Kas jālieto, lai sejas āda būtu gludāka un izlīdzinātos tur mītošās krunciņas un grumbiņas. Patiesībā, krunku izprašana nav diez ko vienkārša, jo āda nav vienīgais faktors, kas ietekmē krunciņu rašanos. Protams, elasticitātes zudums ir galvenais krunku rašanās iemesls, bet ir lērums citu nozīmīgu faktoru, kas ietekmē to, kā mēs novecojam. Mīmika, eskpresivitāte un atkārtotās kustības, saraucot pieri vai uzacis, ar laiku kļūs dziļākas un pamanāmākas. Šīs biežās mīmikas kustības ar laiku paliek permanentas un to mēs asociējam ar krunkām. Tomēr, tā ir krunku redzamā daļa. Krunku neredzamā daļa ir apjoma zudums audos zem ādas. Un visbeidzot trešais faktors ir iedzimtība jeb kaulu uzbūve. Tā itekmē audu un ādas izvietojumu un arī to, kā āda izskatīsies, kad apjoms sāks zūst. Cilvēcīgā valodā runājot, kurā vietā kaut kas noslīdēs un kur kaut kas iekritīsies.
Sāksim ar pamatiem jeb no kā sastāv āda
Āda sastāv no trīs līmeņiem – epiderma (virsējais, redzamais līmenis), derma (vidus līmenis) un zemāda (tauki). Epidermā norisinās ādas atjaunošanās procesi, kas dabīgi notiek katras 28 dienas. Dermā atrodas jau iepriekš minētais “apjoms” – tajā ir elastīns, glikozaminoglikāni (saistviela, tai skaitā hialuronskābe,kas ir ādas dabīgais mitruma avots), kolagēns (tas nodrošina tvirtumu). Zemādā atrodas tauki, muskuļi, saistaudi utt.
Divdesmit gadu vecumā mūsu āda ir sasniegusi augstāko un labāko tās stāvokli, no uzbūves viedokļa. Nekas nav sācis noārdīties, viss ir maksimālajā kapacitātē. Taču pēc 25 gadu vecuma, ķermenī sākās novecošanās process. Tas, protams, nenozīmē, ka pēc 25.dzimšanas dienas kļūstam sažuvuši un krunkaini, bet drīzāk to, ka sāk samazināties kolagēna rezerves (zaudējam apmēram 1-2% gadā katru gadu).
Ko darīt, lai mazinātu krunciņu rašanās tempu un apjomu?
Pats svarīgākais – nebaidies no novesošanas! Centies raudzīties uz šo procesu kā privilēģiju un kā gudrs patērētājs zini, par ko ir vērts tērēt naudu un kas ir tukši solījumi. Neviens krēms vai serums neizlīdzinās tavas krunciņas tā, lai āda būtu kā 20 gados. Tas vienkārši nav iespējams ar ādas kopšanas produktiem. To var panākt ar injekcijām un operācijām – ja tas ir tas, ko vēlies, atrodi labu speciālistu un aiziet! Šeit runāsim par zinātniski pierādītām sastāvdaļām, kuras palīdz veidot veselīgu ādas barjeru, palīdz uzturēt vēlamo ādas apjomu un galu galā novecot veselīgi un skaisti. Ja domājam par novecošanas provesu kā līkni, tad noteikti neviens no mums negribētu, ka tā ir ar krasu kritumu un pēkšņa. Drīzāk, pakāpeniska, lēna, varbūt pat uzreiz nepamanāma. Lai tas tā notiktu, ir vairākas lietas, ko varam darīt.
Stabila un efektīva ādas kopšanas rutīna – lūk, “slepenā” sastāvdaļa, lai novecošanas process būtu patīkams. Nevaram uzklāt vienu krēmiņu vai vienu serumu un domāt, ka tas atgriezīs laiku atpakaļ vai, ka viens pats spēs ietekmēt visus ādā notiekošos procesus un uzlabot ādas stāvokli. Tā nav un tā nebūs. Ir nepieciešama rutīna un ar to es nedomāju 20 serumi katru rītu, katru vakaru, bet gan vairāku aktīvo sastāvdaļu kopums, kas mijiedarbojoties radīs vidi, kāda mūsu ādai ir patīkama un palīdzoša.
1. Lieto saules aizsargkrēmu
Iespējams šo jau ir apnicis dzirdēt, bet nav jēga no citiem produktiem un procedūrām, ja neizdarām pašu vienkāršāko darbiņu - nepasaudzējam savu ādu no kaitīga UV starojuma. Nu nav iespējams nosauļoties nenodarot neatgriezenisku kaitējumu ādai. Te ir jāsaprot, vai labāk gribi būt brūns vai jauns. Abi nevar vienlaicīgi pastāvēt. Ikdienā pietiks, ja izmantosi SPF30. Izvēles iespēju ir tik daudz, mūsu pašu produkcijā ir ikdienas SPF30 minerālais saules aizsargkrēms ar toni. Bet, ja tev kāds cits patīk vairāk, droši - galvenais lieto to un pasargā savu ādu. Latvijā dzīvojot, nav jālieto saules aizsargkrēms ziemas laikā, kad UV indekss ir zem 3, bet ir labi iekļaut to savā ādas kopšanas rutīnā, lai izveidojas ieradums šo produktu lietot arī tad, kad UV indekss ir augstāks.[1]
2. Izmanto kolagēna ražošanu veicinošus produktus
Kad jāsāk domāt par kolagēna stimulēšanu? Ar šo nav vērts aizrauties tad, kad āda vēl neizrāda nekādas novecošanas pazīmes. Pievērsies tam tad, kad pamani ādā kaut ko tādu, kas tur nav bijis - maza rieviņa, kāda līnija. Parasti tas arī ir ap 30 gadu vecumu. Uzskaitīšu dažādus produktus, kas palīdz veicināt kolagēna ražošanu. Un nē, neviens no tiem nebūs kolagēna uztura bagātinātājs.
Retinoli, retinoidi, jeb A grupas vitamīni
Noteikti populāri tirgū arī šobrīd, jo to efektivitāte ir zinātniski pierādīta. Lietojot retinolu, vēlams sākt ar mazumiņu, it īpaši, ja āda ir jutīga un uzaudzēt ādas spēju to tolerēt.[2] Šo noteikti nav jādara 20 gadu vecumā. Tavā āda neradīs vairāk kolagēna, kā tā ir spējīga radīt un, kā minēju, agrā jaunībā tā ir sasniegusi savu kapacitāti. Vairāk nebūs. :)
C vitamīnu saturoši sejas kopšanas produkti
Pareiza C vitamīna forma ir lielisks antioksidants, kas spēj pastiprināt saules aizsargkrēma efektivitāti un palīdzēt atbrīvoties no daudztoņainības un pigmentācijas. Nepārproti, tas nav aizstājējs saules aizsargkrēmam, bet tas pastiprina tā efektivitāti. C vitamīns ir galvenais antioksidants kolagēna sintezēšanas procesā. Ir nepieciešams C vitamīns, lai radītu kolagēnu. To var lietot arī divas reizes dienā - no rīta un vakarā. Tomēr pievērs uzmanību tā koncentrācijai un produkta kopējai formulai. Ja gribi kvalitatīvu produktu un negribi "rakņāties" pa internetu, lai to atrastu – lūk, mūsu pašu 20% C vitamīna serums ar E vitamīnu, ferulskābi un keramīdiem.
Pīlinga skābes (AHA skābes), piemēram, glikoskābe un pienskābe
Glikolskābe ir pīlinga jeb eksfoliējoša skābe, kas palīdz atbrīvot ādu no nedzīvajām ādas šūnām. Tā pieder AHA grupas skābēm un pēc molekulmasas ir vismazākā no tām, kas nozīmē, ka tā spēj iekļūt dziļāk dermā un stimulēt kolagēna ražošanu. Liela nozīme gan jāpievērš šīs skābes koncentrācijai un produkta formulējumam. Lai redzētu vēlamo efektu, skābei būtu jābūt koncentrācijā, sākot no 5%.
Peptīdus saturoši sejas kopšanas produkti
Peptīdi ir organiskie savienojumi, kas sastāv no īsas aminoskābju ķēdes, savienotas ar peptīdsaitēm. Tās ir mazākas molekulas nekā olbaltumvielas, kas sastāv no garākām aminoskābju ķēdēm. Peptīdus, kā jau arī citus šīs kategorijas produktus, izmanto, jo tiem ir potenciāls stimulēt kolagēna ražošanu, uzlabot ādas elastību un palīdzēt samazināt grumbas.[3]
Sejas kopšanas produkti ar augšanas faktoriem (growth factors)
Augšanas faktori ir dabiskas olbaltumvielas vai steroīdu hormoni, kas ir svarīgi šūnu augšanai, dalīšanās procesiem un izdzīvošanai. Tie darbojas kā signālmolekulas, kas saistās ar specifiskiem receptoriem uz šūnu virsmas, lai aktivizētu dažādus šūnu procesus. Piemēram, tie signalizē fibroblastiem, lai tie izdala vairāk kolagēna. Jāņem vērā, ka visi augšanas faktori nav vienlīdzīgi. Patāv, piemēram, epidermas augšanas faktors (EGF), fibroblastu augšanas faktors (FGF), insulīna līdzīgais augšanas faktors (IGF), nervu augšanas faktors (NGF) un asinsvadu endotēlija augšanas faktors (VEGF). Ņemot vērā to dažādību, ir svarīgi saprast, kādu augšanas faktoru izmanto tavs izvēlētais produkts - vai tās ir ābolu cilmes šūnas vai fibroblastu augšanas faktors. No pēdējā minētā ir kāda vērtība, no pirmā – ne pārāk. Tāpēc arī saku, ka paši par sevi šie augšanas faktori neliecina par efektīvitāti, jāzina, kurš no tiem tiek izmantots.[4]
"Botokss" pudelītē jeb argirelīns
Tu dorši vien arī esi dzirdējusi frāzi “botokss pudelītē”. Protams, nekas tāds nepastāv. Nevar paņemt botoksu un uzsmērēt uz sejas ar domu, ka tas izlīdzinās krunciņas. Zem šī vārda patiesībā slēpjas peptīds ar nosaukumu Argirelīns (Argireline jeb Acetyl Hexapeptide-8). Tas palīdz atslābināt ādas spriedzi, kavējot neirotransmiteru izdalīšanos, kas izraisa sejas muskuļu saraušanos, tādējādi samazinot grumbu un smalko līniju izskatu. Teorētiski tāpat kā īstais botokss. Bet šeit gribētu uzsvērt, ka šī peptīda ilgtermiņa efektivitāte un sekas uz ķermeni vēl tiek pētītas. Nav arī tā, ka to uzklājot seja paliek nekustīga – gluži kā botokss tas tomēr nav.
3. Maldinošie brīnumlīdzekļi un jaunības eliksīri
Zem šī nosaukum es lieku apakšā visus silikona pačus, sejas lentas, sejas masāžas utt. Iespējams no šī ir redzams ļoti īstermiņa rezultāts, bet, ja runājam par krunciņu izlīdzināšanu vai vēl precīzāk, to rašanās aizkavēšanu, šīs lietas gluži vienkārši nespēs nodrošināt vēlamo efektu ilgtermiņā. Te gan svarīga piebilde par limfodrenāžas sejas masāžām – tās nav butaforija. Ir ļoti svarīgi limfu kustināt, stumulēt caur masāžu. Tas ir it īpaši svarīgi, ja ir injecēts botokss, jo pati no sevis tā nekur nekustēsies. Nepārproti, nav arī tā, ka tā ir kāds brīnumlīdzeklis ilgtermiņā. Arī tai ir drīzāk tūlītējs un īstermiņa efekts. Atliek apēst sāļu maizīti un limfa atgriezīsies tur, kur bija.
4. Kolagēnu stimulējošas ierīces
Ierīču efektivitāte ir atkarīga no tā, cik regulāri tās tiks izmantotas. Piemēram, mikrostrāvas ierīces, kas tiek izmantotas ādas kopšanas procedūrās, lai stimulētu šūnu enerģijas ražošanu un uzlabotu ādas izskatu. Mikrostrāva ir zemfrekvences elektriska strāva, kas var stimulēt ādas un muskuļu šūnas, veicinot adenozīntrifosfāta (ATP) izdalīšanos un palielinot šūnu enerģijas līmeni. Lai panāktu šādu efektu, ierīce ir jāizmanto apmēram 20 minūtes dienā, katru dienu. To efektivitāte ir atkarīga no tā, kā tās tiks pielietotas. Ja zini, ka esi to gatava darīt, droši, šīs iekārtas ir labs risinājums ilgtermiņā. Tomēr, ja neesi pārliecināta, ka katru dienu veltīsi nepieciešamo laiku šādai iekārtai, tā būs tikai zemē izmesta nauda.[5]
5. Botokss kā līdzeklis cīņai ar krunkām
Jā, tieši tā, galu galā botokss ir efektīvs veids kā izlīdzināt krunciņas, tāpēc nebaidos teikt, ka pastāv arī šāda opcija. Tā efektivitāte ir pierādīta, tas nav nekas nosodāms. Tikai pats svarīgākais ir atrast īstu botoksa mākslinieku (ja tā šo cilvēku varam nosaukt), jo labu un efektīvu rezultātu varēs panākt tikai tāds meistars, kurš tiešām izprot ādas īpatnības, procesus, muskuļu novietojumu, skeleta uzbūvi. Ir jāzina, kur šo vielu injecēt.
Galvenie secinājumi par to, kā efektīvi samazināt krunciņas
Tagad, kad esam izskatījuši dažādus produktus un metodes, kas var palīdzēt mazināt krunkas un smalkās līnijas, ir svarīgi apzināties, ka galvenais mērķis nav vienkārši atbrīvoties no krunkām, bet gan uzturēt ādu veselīgu un skaistu ilgtermiņā. Novecošanās ir dabīgs process, un to nevar apturēt, bet varam veikt gudrus un efektīvus soļus, lai izskatītos un justos labi dažādos vecumos.
Izglītots patērētājs ir vissvarīgākais
Izvēloties ādas kopšanas produktus, ir svarīgi būt labi informētam un izglītotam patērētājam. Zināšanas par aktīvajām sastāvdaļām, to ietekmi un piemērotību konkrētajam ādas tipam palīdzēs izvairīties no vilšanās un liekas naudas izšķiešanas. Izvēloties ādas kopšanas līdzekļus, dod priekšroku tiem, kuru efektivitāte ir zinātniski pierādīta.
Dzīvesveida faktori
Neaizmirstiet par dzīvesveida faktoriem, kas būtiski ietekmē ādas stāvokli. Veselīgs uzturs, pietiekams miegs, regulāras fiziskās aktivitātes un stresa samazināšana spēlē lielu lomu ādas veselības uzturēšanā.
Regulāras vizītes pie speciālista
Regulāras vizītes pie dermatologa vai ādas kopšanas speciālista palīdzēs sekot līdzi ādas stāvoklim un saņemt profesionālu padomu par vispiemērotākajiem produktiem un procedūrām. Speciālisti var piedāvāt arī ārstēšanu ar jaunākajām tehnoloģijām un metodēm, kas var būt efektīvākas nekā pašaprūpe mājās.
Pieņem, ka novecot nav slikti
Novecošana ir dabisks un neizbēgams process, taču ar pareizu pieeju un rūpīgu ādas kopšanu, mēs varam veicināt veselīgu un skaistu novecošanu. Svarīgākais ir pieņemt šo procesu un rūpēties par sevi, lai saglabātu ādu veselīgu un mirdzošu. Atcerieties, ka patiesā skaistuma noslēpums slēpjas ne tikai ārējā izskatā, bet arī pašpārliecinātībā un apmierinātībā ar sevi. Izmanto šo ceļvedi kā palīgu ceļā uz veselīgu un skaistu ādu.