Kas ir pīlinga skābes un kā tās izmantot sejas kopšanā

No pīlinga skābēm nav jābaidās. Apzinoties to spējas un pareizi pielietojot, varam stimulēt kolagēna sintezēšanu, kliedēt pigmentāciju un uzlabot ādas atjaunošanās spējas. Iemācies atpazīt dažādās skābes un saprast, kā tās pielietot savā sejās kopšanas rutīnā.
Zuperskin favicon Autors: Zuperskin
Kas ir pīlinga skābes un kā tās izmantot sejas kopšanā

Vārds “skābe” izklausās ļoti biedējoši un tā, kā to noteikti nevajadzētu likt uz sejas, vai ne? No skābēm nav jābaidās, lai gan vārds ir draudīgs. Ja tās māk pareizi pielietot, to sniegtais efekts sejas kopšanā ir patiešām lielisks. Šis nav mans iedrošīnājums katru vakaru seju iesmērēt ar citronu… drīzāk, izglītojošs apskats par dažādiem skābju veidiem, to lomām un pareizu pielietojumu sejas kopšanā.

Ja skābes pielietosi nepareizi, no tā cietīs tava ādas barjera. Sejas kopšanas mērķim būtu jābūt stiprināt barjeru, veicināt kolagēna sintezēšanos un pasargāt ādu, nevis to traumēt un kairināt. Šis noteikti nebūs tas gadījums, kur vairāk ir labāk. Nē, nē, nē – lietojot skābes (it īpaši sākumā), visvērtīgāk būs pieturēties pie principa jo mazāk, jo labāk. Efektivitāte un panākumu atslēga neslēpjas biežumā jeb pārmērīgumā, bet pareizā pielietojumā, īstās skābes izvēlē, tās koncentrācijā un pacietībā saredzēt rezultātus nevis pēc nedēļās, bet pēc pāris mēnešiem.

Kas ir pīlinga skābes?

Pīlinga skābes, reizēm sauktas arī par eksfoliantiem vai eksfoliējošām skābēm, dara tieši to, ko pasaka nosaukums – tās veic pīlingu jeb eksfoliāciju. Latviski to drīzāk varētu raksturot kā ādas atbrīvošanu no mirušajām ādas šūnām. Pastāv divu veidu pīlingi – fiziski skrubji (cukuru, sāli, kafiju saturošie), kur reāli jūtam graudiņus un ķīmiskie pīlingi, kur izmantojam skābes. Ādas kopšanas pasaulē valda uzskats, ka tieši ķīmiskie pīlingi ir labāki, jo tie nerada mikrotraumas ādā, kas izveidojas no abrazīvajiem graudiņiem tradicionālajos skrubjos. Turklāt, skābēm piemīt arī citas vērtīgas īpašības, kas palīdz dažādu ādas problēmu risināšanā. Līdz tam mēs vēl tiksim.

Svarīgi saprast, ka ne visas vielas, kuru nosaukumā ir vārds skābe ir ar pīlinga efektu. Piemēram, hialuronskābe – tā nav pīlinga skābe, tā nenoņems mirušās šūnas un neeksfoliēs ādu.

Kā strādā pīlinga skābes?

Skābes noārda “līmi”, kas satur kopā mūsu šūnas ādas virsējā līmenī jeb ragu slānī (stratum corneum). Mūsu atmirušās ādas šūnas turpna uzkrāties šajā virsējā līmenī līdz kamēr tās vienkārši nenobirst. Kamēr tās gaida savu “nobiršanu”, tās padara ādas izskatu nespodru, nedaudz raupju un nejauneklīgu, it īpaši ziemā un rudenī, kad gaiss ir sausāks. Tieši tāpēc ir labi, ka pīlinga skābes spēj noārdīt saites, kas satur kopā mirušās šūnas un ādas augšējo raga kārtu, lai āda atbrīvotos no liekā, procesā kļūstot jauneklīgāka, dzīvīgāka un spodrāka.

Turklāt, pēc atmirušo ādas šūnu noārdīšanas, pārējie ādas kopšanas produkti var iedarboties efektīvāk, jo nav jāmēģina tikt cauri nedzīvo šūnu slānim. Aktīvā viela var ātrāk iekļūt epidermā un darboties.

Visbeidzot, dažas no šīm skābēm palīdz stimulēt kolagēna sintēzi (ražošanu), kas, kā mēs visi zinām, ir svarīgi, ja gribam saglabāt ādas elasticitāti, atsperīgumu, veselību un jauneklīgumu.

Šobrīd ir īstais brīdis atgādināt to, ko minēju pašā sākumā – uzzinot par pīlinga skābju efektivitāti, rodas vēlme tās lietot bieži, tādā veidā kaitējot ādas barjerai un radot pretēju efektu. Tāpēc atgādinu vēlreiz, ar skābēm piemērotāka ir “mazāk ir labāk” pieeja un ekspektācija sagaidīt rezultātus ilgtermiņā. Latviksi sakot, nepāršauj pār strīpu.

Vispiemērotākais brīdis skābes uzklāšanai ir vakarā (nekad, nekad no rīta), kad noņemta kosmētika un nomazgāta seja, pirms citiem serumiem un mitrinošajiem krēmiem. Bet par pareizu skābju lietošanu pastāstīšu nedaudz vēlāk.

Svarīgi – ja vakarā esi lietojis skābi, no rīta obligāti jālieto saules aizsargkrēms. Protams, saules aizsargkrēms jālieto katru dienu, bet, ja tu esi viens no tiem cilvēkiem, kas to nedara, tad liec aiz auss, ka pēc skābes lietošanas tas ir jālieto! Ja to nedarīsi, āda iedzīvosies pamatīgos bojājumos un ne tik vien nebūs nekāds efekts, bet tieši pretēji – būs pamatīgs defekts.

Skābes iedala trīs pamatgrupās – Alfa hidroksi-skābes, beta hidroksi-skābes un polihidroksiskābes. Par katru pastāstīšu atsevišķi.

Alfa hidroksi-skābes jeb AHA

Šajā lielajā skābju virskategorijā ir trīs apakškategorijas, kam ir atšķirīgas molekulmasas. Sākot ar zemāko, tās ir – glikolskābe (glycolic acid), pienskābe (lactic acid) un mandeļskābe (mandelic acid).

Kas ir glikolskābe?

Glikolskābe ir mans personīgais favorīts, jo tai ir vismazākā molekulmasa un tāpēc tā ir spējīga iekļūt visdziļāk ādas šūnās, efektīvi palīdzot stimulēt kolagēna ražošanu. Lai gan lielākoties cilvēkiem nav problēmu šo skābi lietot, āda to labi tolerē, ja tava āda ir īpaši jutīga, šī, iespējams, nebūs piemērotākā no AHA skābēm.[1]

Kas ir pienskābe jeb lactic acid?

Ja teva galvenā problēma ir pigmentācija, pienskābe ir piemērota skābe. Tā, kā nosaukums mudina domāt, tiek iegūta no piena, bet, atšķirībā no glikoslkābes, neiekļūst tik dziļi ādas šūnās. Tā paliek virspusējā līmenī un palīdz kliedēt pigmentācijas plankumus. Tā arī ir piemērota cilvēkiem ar jutīgāku ādu. [2]; [3]

Kas ir mandeļskābe?

Mandeļskābe ir ar vislielāko molekulmasu, kas nozīmē, ka tā arī neiekļūst ādas dziļākajos slāņos un tieši tāpēc izraisa mazāk kairinājuma. Ja tava āda ir īpašī jutīga, šī skābe tev būs vispiemērotākā. Atšķirībā no abām pārējām skābēm, mandeļskābe ir taukos šķistoša (pienskābe un glikolskābe ir vairāk ūdenī šķīstošas), kas nozīmē, ka to var izmantot arī cilvēki ar jutīgu, bet taukainu ādu.

Izmantojot šīs AHA skābes vēlams, lai produkta pH ir ap 4, bet skābes koncentrācija robežās no 4-10%. Zemāku koncentrāciju izvēloties tad, kad skābi uzsāc lietot vai tad, ja āda ir jutīgāka.

Beta hidroksi-skābe jeb BHA

Šīs grupas skābes ir taukos šķīstošas. Ja tava āda ir izteikti taukaina un iespējams cieš no aknes, šīs ir skābes, kuras vēlies izmantot. Populārākā skābe šajā kategorijā noteikti ir salicilskābe. Katrs, kuram ir bijušas pumpas, lieliski zina, ka jālieto līdzekļi ar salicilskābi. Ja āda ir izteikti taukaina, salicilskābi var lietot arī katru dienu, it īpaši, ja tā ir iekļauta sejas mazgājamā līdzekļa sastāvā, kas tāpat tiks no ādas noskalots.

Padoms: Ja izmanto salicilskābi saturošu sejas mazgāšanas līdzekli, ļauj tam iedarboties uz ādas vismaz 5 minūtes pirms to noskalo. Skābei ir nepieciešams laiks, lai iedarbotos.

Vai zināji, ka salicilskābi iegūst no vītola mizas un, ka tā ir aspirīna aktīvā forma? Zinot šos faktus, šķiet pavisam loģiski, ka tai ir nomierinošs, pretiekaisuma efekts.

Lai gan salicilskābe ir vislabāk pazīstamā BHA, ir arī citas BHA, kas tiek izmantotas ādas kopšanā. Šeit ir dažas piemēri:

  • Tropiskā skābe: Līdzīga salicilskābei, to izmanto tās eksfoliējošo īpašību dēļ un to var atrast dažādos ādas kopšanas līdzekļos.
  • Betaīna salicilāts: Šī ir maigāka BHA, kas iegūta no cukurbietēm. To bieži izmanto Korejas ādas kopšanas produktos kā alternatīvu salicilskābei, nodrošinot līdzīgas priekšrocības ar potenciāli mazāku kairinājumu.
  • Vītolu mizas ekstrakts: Šis dabīgais ekstrakts satur salicīnu, kas ir salicilskābes priekštecis. Tas nodrošina līdzīgas priekšrocības kā sintētiskā salicilskābe, taču bieži tiek uzskatīts par maigāku un piemērotāku jutīgai ādai.
  • Trethocanic Acid: Vēl viena BHA, kas ir izmantota dažos kosmētikas formulējumos, lai gan tā ir mazāk izplatīta nekā salicilskābe.

Šīs alternatīvas var tikt izmantotas dažādos ādas kopšanas produktos, atkarībā no formulēšanas mērķiem un vēlamā līdzsvara starp efektivitāti un maigumu. Tomēr jāatzīst, ka salicilskābe ir viennozīmīgi šās skābju grupas līdere.

Polihidroksiskābes

Jāsaka, ka par šīm skābēm tik bieži netiek dzirdēts, lai gan tās ir efektīvas un īpaši piemērotas jutīgai ādai. Šīs ir AHA skābju radniecīgās skābes, bet maigākā versijā. Arī to nosaukumi ir līdzīgi AHA skābju nosaukumiem.

  • Glikonolaktona skābe (Gluconolactone Acid) – šī skābe ir humektants, kas nozīmē, ka tā piesaista mitrumu un palīdz tam tik ātri neiztvaikot. Tā lieliski pasargā ādu no brīvo radikāļu ietekmes. Tā ir īpaši laba ziemas laikā.
  • Laktobioniskā skābe (Lactobionic Acid) – lieliski palīdz cīnīties ar pigmentāciju un lielām porām. Pēc nosaukum jau varam secināt, kā šī ir pienskābes jeb lactic acid “māsīca”.
  • Maltobionic Acid – Vislielākā molekula, vispiemērotākā ļoti jutīgām ādām. Vismaigākā no visām pieejamajām skābēm.

Šīs ir ļoti maigas skābes, tāpēc tās būs piemērotākas ļoti jutīgām ādām. Bieži vien produktos skābes tiek apvienotas, tas tiek darīts tāpēc, ka skābēm mēdz atšķirties sekundārās fukcijas. Primārā funkcija mums jau ir zināma – noārdīt saikni starp mirušajām ādas šūnām un ragu slāni, lai āda kļūtu spodrāka un aktīvās vielas spētu iekļūt dziļāk. Taču sekundārās funkcijas skābēm ir atšķirīgas, kāda ir vairāk piemērota kolagēna ražošanai, cita pigmentācijas plankumu kliedēšanai. Tāpēc, manuprāt, veiksmīgākie ir tie produkti, kas spēj skābes apvienot, piešķirot produktam daudzpusību. Arī mūsu radītais AHA/PHA skābju serums ir lieliska abu šo skābju grupu apvienojums. Izmantojam pienskābi, glikolskābi un laktobionisko skābi 5% koncentrācijā, lai efektīvi, bet saucīgi, iedarbotos kā uz atmirušajām šūnām, tā arī uz kolagēna sintezēšanu un pigmentācijas likvidēšanu. Trīs vienā.

Kādai jābūt skābes saturošo produktu formulai?

Pareiza produkta formula ir panākumu atslēga. Protams, ir jāpievērš uzmanība aktīvo vielu koncentrācijai produktā (skābēm no 4-10% koncentrācija) un tās pH līmenim, bet tikpat svarīgi ir saprast, ar ko šīs aktīvās skābes tiek savienotas.

Bieži cilvēki domā, ka ja nevar sajust kņudinošu sajūtu, tas nozīmē, ka skābe nestrādā vai ka produkts ir nevērtīgs. Tā noteikti nav taisnība! Patiesībā, daudzos produktos tiek papildu pievienotas sastāvdaļas, kas izraisa kairinājuma sajūtu mākslīgi, lai itkā šķistu, ka notiek kāda īpaša reakcija uz ādas.

Ņem vērā, ka produktam nav obligāti jāizraisa karinājuma, kņudināšanas vai durstoša sajūta, lai pārliecinātu par tā efektivitāti. Ja tomēr produkts pārāk daudz kairina ādu, nomazgā to!

Galvenie secinājumi par pīlinga skābēm sejas kopšanā

  • Skābes, piemēroti izvēlētas un pareizi lietotas, var būt lielisks līdzeklis ādas kopšanai, nevis biedējoša sastāvdaļa.
  • Nepareiza skābju lietošana var sabojāt ādas barjeru, tāpēc svarīgi ievērot "jo mazāk, jo labāk" pieeju un būt pacietīgam attiecībā uz rezultātiem.
  • Izvēlies ķīmiskos pīlingi ar skābēm nevis fiziskus skrubjus, jo tie mazāk traumē ādu.
  • AHA skābes, piemēram, glikolskābe, var dziļāk iekļūt ādā, veicinot kolagēna ražošanu, bet jutīgai ādai var būt piemērotākas maigākas skābes, piemēram, pienskābe.
  • BHA skābes, tostarp salicilskābe, ir efektīvas taukainas ādas un aknes problēmu risināšanai, jo tās spēj izšķīdināt taukus un attīrīt poras.
  • Produkta formulai jābūt rūpīgi izstrādātai, ņemot vērā skābju koncentrāciju, pH līmeni un to, kā skābes savienotas ar citām sastāvdaļām, lai nodrošinātu optimālu efektivitāti un drošumu ādai.

Atpakaļ uz blogu